wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Sztuka pomaga(nia), czyli niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym

Sztuka nie zna granic geograficznych, ograniczeń wieku ani kondycji zdrowotnej. Dowodem na to, że można się w niej rozkochać w każdym momencie są podopieczni Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Niektórzy dopiero tutaj po raz pierwszy zetknęli się z np. z grafiką. Ich zadziwiających pod względem kunsztu 30 prac obejrzymy w Muzeum Narodowym. Wystawa potrwa do 23 kwietnia, a zakończy ją specjalna aukcja wystawianych dzieł, z której dochód zasili Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Reklama

Jednym z autorów prac, jakie znalazły się na wystawie „Sztuka pomagania” jest Pan Franciszek Wronka, który dopiero w hospicjum zetknął się grafiką. Miał okazję poznać i wypróbować technikę akwaforty pod kierunkiem dr Agaty Gertchen z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, która pomagała podopiecznym Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Okazało się, że sukcesywna, codzienna praca (ostrożna, bo Pan Franciszek widzi tylko na jedno oko) daje nie tylko zadowolenie, ale uczy cierpliwości. – Dokładne wykonanie pochłania bardzo dużo czasu. Trzeba wytrwałości. Dużo czasu zajmuje zrobienie jednego rysunku – przyznał Pan Franciszek, który ukochał sobie tematykę zwierzęcą. Nie tylko rozsmakował się w sztuce, ale też zachęcał do jej uprawiania innych pacjentów hospicjum.

Skąd wziął się pomysł, by w miejscu, gdzie przybywają ludzie ciężko doświadczeni przez chorobę, rozwijać miłość do sztuki? Michał Krasnosielski, historyk sztuki i szef wolontariatu wrocławskiego Hospicum Bonifratrów zachwycił się XIX-wieczną ideą realizowaną w Warszawie (i tamtejszym Instytucie Głuchoniemych) przez świetnie wykształconego lekarza dra Jana Siestrzyńskiego. Organizował on we wspomnianym ośrodku zakład litografii dla podopiecznych. Pomysł okazał się doskonały, a dziś aktywizowanie osób chorych jest w świecie już nie pionierską inicjatywą, ale powszechną praktyką.

Co najchętniej uwieczniali artyści z wrocławskiego hospicjum? Martwą i żywą naturę oraz wzory abstrakcyjne, a odbitki ich prac powstały na papierze czerpanym ze słynnego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. 30 prac zostanie zlicytowanych w sobotę 23 kwietnia o godz. 16.00 w Muzeum Narodowym.

Sztuka pomagania – wystawa czasowa

Sztuka pomagania – wystawa czasowa

Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 5 kwietnia 2016 do 25 kwietnia 2016

Miejsce Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl