wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Syberia w Muzeum Etnograficznym

Fotografie sprzed stu lat i szklane klisze, dziennik podróży i inne pamiątki z wyprawy prof. Stanisława Poniatowskiego do Kraju Nadamurskiego można oglądać na wystawie w Muzeum Etnograficznego. Eksponaty pochodzą z archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu i nigdy wcześniej nie były pokazywane.

- Szczególnie atrakcyjne są fotografie Poniatowskiego, na których uwiecznił Goldów i Oroczonów, ważnych przedstawicieli ich społeczności – szamanów, obrazy życia codziennego, charakterystyczne miejsca i budowle, kurhany - wyjaśnia Paulina Suchecka, kuratorka wystawy.

Zobaczymy powiększone reprodukcje tych fotografii, rękopisy dzienników z wyprawy, notatki, odręcznie sporządzane mapy, szkice etnologa, rysunki wykonane przez badanych mieszkańców Syberii, oryginalne fragmenty lokalnych wycinanek i motywów zdobniczych wykonanych z naturalnych materiałów, jak kora, skóra ryb, nanajskie i oroczońskie hafty. Dopełnieniem wystawy są drewniane łyżki Giliaków i Oroczonów oraz elementy stroju mieszkańców Kraju Ussuryjskiego wypożyczone ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Sto lat temu prof. Stanisław Poniatowski, etnograf i antropolog zorganizował ekspedycję do Kraju Nadamurskiego. Badacze, zgodnie z panującym w XIX wieku trendem, chcieli dowieść azjatyckiego pochodzenia Indian. Według ówczesnej teorii sądzono, że Indianie Amerykańscy pochodzą od mieszkańców Syberii, a ich przodkowie dostali się na kontynent amerykański z Azji poprzez Aleuty i Alaskę. Wyprawie patronował Uniwersytet w Oksfordzie, Muzeum Pensylwańskie, Smithsonian Institution (USA) oraz Rosyjska Akademia Nauk.

Podczas badań Poniatowski zajął się plemionami ludności tunguskiej, przede wszystkim Olczami, Gilakami, Oroczonami i Nanajami. Do Kraju Nadamurskiego badacz wyjechał z Warszawy 10 maja 1914 r. Oprócz pomiarów antropometrycznych i gromadzenia dokumentacji fotograficznej Poniatowski starał się zbierać informacje dotyczące kultury duchowej krajowców. Obserwacje te zanotowane w dzienniku z podróży przyniosły wiedzę o codziennych zmaganiach mieszkańców Syberii z trudnościami środowiskowymi, a także opisy ich zabaw, świąt i innych przejawów życia społecznego.

Ukończenie badań przez ekspedycję Stanisława Poniatowskiego uniemożliwił wybuch I wojny światowej. Z Kraju Nadamurskiego badacz wyjechał 8 sierpnia 1914 r. Podczas badań udało mu się zgromadzić wiele przedmiotów i dzieł syberyjskiej sztuki np. hafty, wycinanki, wyroby z kory brzozowej, wzory ornamentów i inne obiekty etnograficzne. Eksponaty umieszczone w Muzeum Etnograficznym w Warszawie uległy całkowitemu zniszczeniu we wrześniu 1939 r. Pożogę wojenną przetrwała tylko część kolekcji i ona właśnie (nigdy wcześniej nie była prezentowana) jest tematem wystawy w Muzeum Etnograficznym.

Ekspozycja jest świadectwem sposobu prowadzenia przez etnologów badań terenowych na pocz. XX wieku, postrzegania odmiennych kultur, technik rejestracji materiału naukowego.

Ak

„W kraju Goldów i Oroczonów” w Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113) we Wrocławiu trwa do 29 czerwca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl