wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czy wrocławscy gimnazjaliści są otyli? Wyniki badań

Sukcesem zakończyła się I edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover we wrocławskich gimnazjach. Ponad 60 proc. uczniów zostało przebadanych. Choć Wrocław ma najlepszy wynik w Polsce, nie ma się z czego cieszyć: aż 13 proc. młodzieży grozi cukrzyca typu 2 i inne choroby cywilizacyjne.   

Reklama

Przedstawiciele miasta i Fundacji Medicover podsumowali wyniki I edycji PoZdro, która wystartowała we Wrocławiu we wrześniu 2015 r. Kolejna, II edycja ruszy we wrześniu tego roku.

Do badań przesiewowych przystąpiło 39 szkół gimnazjalnych, a 2113 uczniów klas I zostało przebadanych pod kątem występowania ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Badanie trwało 20 minut i obejmowało: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała. Jest to tzw. kompleksowa analiza zdrowotna (KAZ). Jednym z elementów badania był test sprawnościowy. – Podczas pracy na symulatorze wchodzenia po schodach niektórzy z uczniów (5 proc. uczniów – red.) musieli przerwać test, bo nie byli w stanie sprostać zadaniu fizycznie – przyznaje Katarzyna Kostuch, koordynator lokalny programu PoZdro. 

Nadwaga, nadciśnienie i krzywy kręgosłup

Okazało się, że 281 uczniów, czyli 13,3 proc. wszystkich przebadanych, znalazło się w grupie ryzyka i zostało zaproszonych do drugiej części programu, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej. 

  • Nadwaga i otyłość występują u 17,5 proc. przebadanych uczniów.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 30 proc. badanych.
  • Słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 59 proc. 
  • Nieprawidłowa postawę ciała ma aż 93 proc. badanych.
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 12 proc. uczniów niebędących pod opieką okulisty.

Uczniowie, którzy znaleźli się w grupie ryzyka, objęci zostaną bezpłatną, dwuletnią opieką specjalistów: lekarza, psychologa, specjalisty od aktywności fizycznej oraz dietetyka. Wezmą też udział w zajęciach sportowych, np. treningu szermierki z Tomaszem Motyką, medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie. Dla rodzin, biorących udział w programie, przygotowane zostały także warsztaty edukacyjne oraz różnorodne zajęcia sportowe. 

Będzie kolejna edycja

Organizatorzy z Fundaci Medicover chwalili dobrą współpracę z miastem, szkołami i wyższą niż w innych miastach świadomość rodziców. Wrocław jest czwartym miastem (po Warszawie, Lublinie i Gdyni) na polskiej mapie walki z chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą typu 2. 

– Mamy wiele projektów prozdrowotnych kierowanych do dzieci i młodzieży i przykładamy do nich dużą wagę. Program PoZdro! Uzupełnia ofertę miasta i jesteśmy pewni, że mając wsparcie w postaci tego programu, jeszcze lepiej zadbamy o zdrowie naszej młodzieży – mówili Joanna Nyczak, dyrektor wrocławskiego Wydziału Zdrowia, i Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji. 

Wrocław prowadzi około 100 programów społecznych: prozdrowotnych, profilaktycznych w ramach profilaktyki uzależnień i zwalczania problemów społecznych oraz dla osób niepełnosprawnych. Rocznie programy te obejmują, w różnej formie, ok. 200 tys. odbiorców, a kwoty na nie przeznaczane sięgają 22 mln złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl