wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenckie pomysły na wakacje
Studenckie pomysły na wakacje

Jeden z indonezyjskich wulkanów badany w ubiegłym roku przez studentów z Koła Naukowego Geologów, fot. Justyna Czyż

Młodzi geolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego w poprzednie wakacje zjeździli Indonezję, a wcześniej Czarnogórę i Albanię. Latem łączą odpoczynek z nauką i ruszą w ciekawe miejsca. W tym roku pora na Skandynawię

Reklama

Ponad cztery tysiące kilometrów zrobią w 18 dni studenci z Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pod koniec lipca wyruszą busem na północ Europy, do Norwegii i Szwecji. Naukowy team tworzy jedenastu studentów i dwóch opiekunów. – Podczas wędrownego obozu zamierzamy oglądać i badać skały, które mają 450 milionów lat. W Polsce też mamy tak stare skały, ale są głęboko schowane, a w Szwecji i Norwegii zbudowane są z nich całe pasma górskie i dostęp do nich jest dużo łatwiejszy – mówi Michał Bukała, koordynator wyprawy. – Dla każdego geologa to jedno z najciekawszych miejsc w Europie.

Wrocławianie plan wyprawy konsultowali z uczonymi z uniwersytetu w Uppsali, którzy przez część trasy będą pełnili wobec nich rolę przewodników i opowiedzą o najciekawszych odsłonięciach formacji skalnych.

Michał Bukała: - Zakładamy, że nie wydamy więcej niż po 2,5 tysiąca złotych na osobę. Będziemy spali w namiotach, a jeśli pogoda na to nie pozwoli skorzystamy z niedrogich campingów. Na szczęście w Skandynawii tego rodzaju baza turystyczna jest rozbudowana.

Koszty wyjazdu biorą na siebie uczestniczy, ale wyprawę dofinansuje także uniwersytecka Rada Kół Naukowych oraz prywatne firmy.

To nie pierwsze tak duże przedsięwzięcie wakacyjne młodych geologów. W ubiegłym roku oglądali wulkany w Indonezji, a dwa lata temu badali skały w Czarnogórze i w albańskiej części Gór Przeklętych.

- W tym roku szykowaliśmy się na wyjazd na Syberię, niestety, polityka pokrzyżowała nam plany i z powodu wydarzeń na Ukrainie, musieliśmy odłożyć te plany na przyszłość – mówi Michał Bukała.

Uniwersytecka wyprawa ma dać wymierny efekt: co najmniej trzy publikacje naukowe na temat badanych formacji skalnych.

 Jak projektować w kamieniu

Ze skałami, ale w inny sposób będą mieli do czynienia także studenci architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym. - We wrześniu praz czwarty organizowana jest Letnia Szkoła Projektowania, która jak zwykle odbędzie się w Strzegomiu – mówi dr hab. Inż. Irena Filipiak-Niedźwiecka, dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu UP.

To pięciodniowe warsztaty organizowane w Strzegomiu. Uczestnikami są absolwenci lub studenci co najmniej III roku, którzy – oprócz zwiedzania kamieniołomów, mają sporo zajęć praktycznych dotyczących projektowania w kamieniu, technikami jego obróbki. Będą mieli m.in. okazję na zaprojektowanie granitowej ławki, schodów lub stopni i obserwować proces realizacji tego pomysłu.

- To przede wszystkim doskonała okazja na zdobycie praktycznego doświadczenia. W tym zawodzie, bezcennego – mówi szefowa Instytutu Architektury Krajobrazu.

w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl