wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studenci-przyrodnicy wygrali 5 tys. euro

Dziesiątka studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego zdobyli I miejsce w konkursie Quarry Life Award. Pięć tysięcy euro nagrody wygrali za badanie glebowego banku nasion w kopalni żwiru w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Reklama

Międzynarodowy konkurs Quarry Life Award już po raz drugi organizował producent cementu i kruszyw HeildelbergCement, zaś patronem polskiej edycji jest Grupa Górażdże, należąca do niemieckiego koncernu.

Celem konkursu jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. W tym roku do udziału w konkursie w 22 krajach zgłoszono ponad 300 projektów. Ostatecznie zakwalifikowano do niego 110 pomysłów.

- Organizując tę imprezę chcemy propagować wiedzę na temat walorów przyrodniczych terenów kopalnianych oraz przyczynić się do zachowania ich wyjątkowej fauny i flory w przyszłości. W realizacji tego zadania już po raz drugi pomagają nam przyrodnicy z całej Polski – wyjaśnia Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement SA.

Młodzi przyrodnicy z Uniwersytetu Wrocławskiego (w tym roku wraz ze studentami z Uniwersytetu Przyrodniczego) po raz drugi sięgnęli po główną nagrodę – 5 tysięcy euro.

Wrocławianie zrealizowali projekt poświęcony analizie glebowego banku nasion w kopalni żwiru i piasku w Nowogrodzie Bobrzańskim w województwie lubuskim.

- Sprawdziliśmy nasiona jakich gatunków można znaleźć na terenie żwirowni i w strefie jej oddziaływania, czyli na przykład, na brzegach zbiorników poeksploatacyjnych, nieużytkach czy nasypów żwiru – mówi Grzegorz Swacha, doktorant z Wydziału Nauk Biologicznych, koordynator projektu.

– Badaliśmy skład ilościowy i jakościowy gatunków wchodzących do glebowego banku nasion oraz jaka jest jego rola w odtwarzaniu zbiorowisk roślin. To znaczy, najprościej rzecz ujmując, co na tym terenie wyrośnie bez ingerencji człowieka, kiedy żwirowania przestanie być eksploatowana.

Część projektu obejmowała także charakterystykę szaty roślinnej kopalni, czyli spis gatunków oraz identyfikację zbiorowisk roślinnych.

Badania rozpoczęły się w kwietniu i trwały do września. Ich wyniki to istotny element procesu rekultywacji terenu kopalni.

- Analiza glebowego banku nasion pozwala, już podczas rekultywacji, przewidzieć jakie rośliny i w jakiej ilości będą bez ingerencji człowieka rozwijać się na tym terenie. Taka wiedza ułatwia proces rekultywacji terenu i obniża jej koszty – podkreśla Grzegorz Swacha.

Projekt młodych przyrodników z dwóch wrocławskich uczelni został najwyżej oceniony.

Kolejne dwa miejsca (nagrody po 3 tys. euro i 1,5 tys. euro) także przypadły wrocławianom. Stowarzyszeniu Natura i Człowiek z Wrocławia przygotowało inwentaryzację gatunków dzikich pszczół w Kopalni Wapienia Górażdże. Natomiast członkowie Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX badało gatunki płazów i gadów występujących w Kopalni Wapienia Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gatunków rzadkich, jak np. gniewosz plamisty.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl