wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielona Stolica Europy – zrównoważona mobilność

Zielona Stolica Europy – zrównoważona mobilność

Wrocław UM Wrocławia
Wrocław

Wrocław jest w gronie 14 miast walczących o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r. Finaliści zostaną wyłonieni w czerwcu bieżącego roku. My sprawdzamy, jakie atuty ma nasze miasto. Tym razem przyglądamy się zrównoważonej mobilności i planom Wrocławia na rozwój alternatywnych dla aut środków transportu.

Reklama

Miasta przyjazne do życia to takie, gdzie ruch pieszy to ponad 25% udziału w całym ruchu miejskim, a sprawny transport publiczny, rowery czy transport rzeczny zastępują transport samochodowy.

Inspirujący cytat:

„Jest możliwe pogodzenie kierowców i transportu publicznego z priorytetem wysokiej jakości warunków dla pieszych i rowerzystów, ale nie na odwrót. Nie da się stworzyć miasta dla ludzi, uznając za priorytet komunikację samochodową” Jan Gehl

We Wrocławiu struktura przemieszczania się po mieście na razie wygląda tak, że ponad 40% mieszkańców deklaruje poruszania się samochodem, a na tysiąc osób przypada 600 aut. W Berlinie jest ich tylko 324. Ruch pieszy jest tymczasemna poziomie 18%. 

Dlatego w najnowszym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia” oraz aplikacji Wrocławia, złożonej w celu przyznania tytułu Zielonej Stolicy Europy, dużo miejsca poświęca się zrównoważonej mobilności i alternatywnym środkom transportu. Cel jest taki, żeby w 2020 roku już 60% to był transport niesamochodowy.

Zrównoważone priorytety  

Wrocław stawia w transporcie na tramwaje, kolej, rowery i zmianę struktury dróg, tak by te najważniejsze możliwie najdalej odsunąć od centrum miasta. Władze zapowiedziały również mocniejsze wykorzystanie rzeki w transporcie miejskim. Miasto ma już spory potencjał, szczególnie w infrastrukturze kolejowej, trzeba go tylko dobrze wykorzystać i zintegrować z innymi środkami transportu.

Plany tramwajowe, integracja z koleją

Najwięcej konkretnych kierunków na rozwój ruchu tramwajowego na najbliższe lata zostało zapisane we Wrocławskim Planie Tramwajowym. Tworzy on wyraźny szkielet rozbudowy i integracji komunikacji miejskiej z koleją aglomeracyjną. Dużo miejsca poświęcono budowie nowych torowisk tramwajowych. WPT określa około 60-70 km nowych tras (około 40 zadań inwestycyjnych), do realizacji w tempie 3-4 km rocznie. Zatem całość programu jest do zrealizowania w ciągu około 20 (30) lat. Na najbliższą perspektywę czasową (finansowania unijnego) przewiduje się intensyfikację inwestycji „tramwajowych” i realizację w ciągu 5 lat (do 2022 r.) około 15 km nowych tras. 

Czytaj więcej: Wrocławski Plan Tramwajowy 

Plany rozbudowy sieci przewidziane w ramach WPT – lista ulic (najedź kursorem na obrazek)

Ważna jest też integracja i wspólne działanie w obszarze aglomeracji. Na terenie Wrocławia mają powstać dodatkowe przystanki kolejowe, przy okazji modernizacji linii kolejowych (np. do Jelcza czy Świdnicy przez Sobotkę). Są plany integracji węzłów przesiadkowych i tworzenia parkingów typu park&ride. 

Ruch rowerowy i piesi

Rower jest przede wszystkim transportem ekologicznym, tanim dla mieszkańców, korzystnym dla całego społeczeństwa, cichym, a w dodatku często szybszym, w warunkach miejskich, niż samochód. W tej chwili we Wrocławiu jest 255 km tras rowerowych i 98 km dodatkowych na wałach wrocławskich rzek. Plany są jeszcze bardziej ambitne, łącznie ze stworzeniem rowerowo-pieszej obwodnicy Wrocławia. Są już nawet przetargi na pierwsze fragmenty takiej obwodnicy. 

Czytaj więcej: Rowerowa obwodnica Wrocławia

Działania na rzecz rowerzystów i pieszych są w miastach na całym świecie mocno wspierane, bo to tzw. aktywna mobilność. – Jej rozwój przyczynia się nie tylko do zmniejszenia problemów transportowych, poprawy bezpieczeństwa i stanu środowiska, ale także sprawia, że dzięki regularnej aktywności fizycznej mieszkańcy są zdrowsi – mówi Tomasz Stefanicki, oficer pieszy we wrocławskim Urzędzie Miejskim.

Wrocław wpisuje się w te tendencje na dwa sposoby. Pierwszy trend to wykorzystywanie atutów rzek. Są przeszkodą dla tradycyjnego transportu, ale dla pieszych i rowerzystów tworzą wygodne korytarze pod wytyczenie długich, bezkolizyjnych szlaków. 

– W ostatnich latach stara się to wykorzystać wiele miast, ale rzadko które ma tak duży potencjał, jak Wrocław. Modernizowane są bulwary, powstają promenady wzdłuż Odry i fosy miejskiej, przejazdy i przejścia pod mostami. Co więcej, oprócz gęstej sieci rzek, mamy bardzo rozbudowany węzeł kolejowy, który także rezerwuje nam przestrzeń pod trasy pieszo-rowerowe. Tego typu szlakiem ma być Promenada Krzycka, której pierwsze fragmenty powstaną w tym roku, a całość zdefiniuje nowe studium urbanistyczne Wrocławia – opowiada Tomasz Stefanicki. 

Drugi trend to rozwój stref uspokojonego ruchu. Jesteśmy jednym z liderów w Polsce: ponad połowa ulic jest już objęta różnymi formami uspokajania ruchu – głównie strefami tempo 30 oraz strefami zamieszkania. – To mocno wpływa na zwiększenie swobody poruszania się pieszych i rowerzystów oraz spadek liczby wypadków z ich udziałem. Szczególnie te zmiany można obserwować w centrum Wrocławia. Dobrym przykładem jest ul. św. Antoniego, gdzie właśnie uspokojono ruch, pojawiła się zieleń, mała architektura, a cała ulica stała się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom – wyjaśnia oficer pieszy.

E-mobilnośc i auta elektryczne

Polski rząd zapowiada, że stawia na elektromobilność, czyli ekologiczny transport pojazdami napędzanymi na prąd. Niedawno przedstawiciele kilkudziesięciu polskich miast podpisali list intencyjny, który ma rozpocząć rewolucję na polskich ulicach. Porozumienie, pod którym podpisali się również przedstawiciele Wrocławia, zakłada zwiększenie liczby autobusów elektrycznych na drogach, a szczególnie w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej. Jest co robić, bo na koniec 2016 roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3% wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w Polsce. Zgodnie z planami polskich samorządów oraz prognozami rządowymi, za pięć lat po ulicach polskich miast i gmin będzie jeździć ok. tysiąca autobusów z napędem elektrycznym.

Zresztą Wrocław pierwszy krok w tej elektrycznej rewolucji na drogach już robi. Niedawno w magistracie podpisano umowę na stworzenie pierwszej w Polsce miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych. Efektem będzie pojawienie się na ulicach miasta 200 elektrycznych Nissanów Leaf i systemu stacji ładowania. W tej chwili aut elektrycznych zarejestrowanych stolicy Dolnego Śląska jest tylko 60. 

Czytaj więcej: Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych 

Liczba aut elektrycznych i hybrydowych we WrocławiuCreate column charts

Czytaj więcej o planach miasta, kierunkach rozwoju i zrównoważonej mobilności

Wrocław walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r. 

Wrocław jest w gronie 14 miast walczących o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2017. Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych. 

Kandydatury oceniane są na podstawie 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmiany klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, ekoinnowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.  

Z badań wynika, że wrocławianie chcą rozwoju transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Najważniejszym zadaniem miasta jest zaś polityka ekologiczna i budowa parków (co potwierdza także fakt, że ponad 30% budżetu obywatelskiego zostanie w 2017 roku przeznaczone na zielone inwestycje).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl