wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Skrzywienie kręgosłupa” – premiera w Teatrze Współczesnym

Natalia Sołtysik na podstawie tekstów Ingrid Lausund przygotowuje „Skrzywienie kręgosłupa. Wieczór dla osób z wadą postawy” w Teatrze Współczesnym Wrocław. Premiera 11 marca.

Reklama

- Współczesny człowiek żyje pod presją, musi osiągnąć szczęście, musi być spełniony. Musi spełniać różne oczekiwania i często nie ma czasu, by żyć tu i teraz, bo jesteśmy nienasyceni, wciąż do czegoś dążymy – opowiada Natalia Sołtysik.

Ingrid Lausung w „Skrzywieniu kręgosłupa” pisze o rzeczywistości generowanej przez strach. Jej bohaterowie znajdują się w biurze, które staje się symbolem współczesnego świata. Groteskowa wizja niemieckiej autorki stała się dla Natalii Sołtysik sposobem na opowiedzenie o człowieku, który chce po prostu przetrwać, dostosowując się do otaczającej go rzeczywistości, często kosztem rezygnacji z samego siebie.

– Tekst Lausung jest groteskowy, ale nie zależy nam na tym, by bawić widzów. Chcemy opowiedzieć im coś ważnego o naszym świecie – mówią realizatorzy spektaklu.

Trudno być sobą

- Żyjemy pod ciągłą presją, szukamy w lustrze kogoś, kim chcielibyśmy być. Chcę pełniej o tym mówić, pokazać zależność między człowiekiem, a rzeczywistością, która nie daje mu żyć – mówi reżyser. – Nie znajdujemy rozwiązania tej sytuacji. Myślę, że wszyscy próbujemy się dostosowywać do świata, w którym żyjemy i tytułowy krzywy kręgosłup jest wynikiem tej walki. Każdy z nas ma jakąś wadę postawy, oczywiście nie w sensie dosłownym. Trudno bowiem być dziś sobą, zastanawiamy się, czy świat na to pozwala i jakie są tego koszty – dodaje Krzysztof Ogłoza, dramaturg i autor opracowania muzycznego spektaklu.

„Skrzywienie kręgosłupa” to druga sztuka w reżyserii Natalii Sołtysik na scenie WTW. Reżyser zrealizowała tu „Walentinę. The last human dog” na podstawie książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego zobaczymy Tomasz Orpińskiego (Kretzky), Jerzego Senatora (Hufschmidt), Aleksandrę Matlingiewicz, która gościnnie zagra Schmitt. Wystąpią też Beata Rakowska (Kristensen), Marek Kocot (gościnnie – Kruse), Maria Kania (Mama), Maciej Tomaszewski (Papa), Marcin Łuczak (Presti), Zina Kerste (Hipersprzątająca).

Reżyseruje Natalia Sołtysik, dramaturgia i opracowanie muzyczne Krzysztof Ogłoza, scenografia i kostiumy Agnieszka Roszkowska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl