wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kampania pomocy uzależnionym

„Skończ z nałogiem zanim on skończy z Tobą” – pod tym hasłem ruszyła kampania społeczna skierowana do osób dotkniętych uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, internetu, gier komputerowych a także ich bliskich. Zainicjował ją Ośrodek Terapii Uzależnień Viverum z Wrocławia, który oferuje leczenie bez konieczności izolowania pacjenta. 

Reklama

Jak tłumaczą organizatorzy kampanii, jej celem jest nie tylko dotarcie do osób uzależnionych i ich bliskich, ale też zmiana postrzegania osób uzależnionych i ich traktowania.

– Uzależnienie to ciężka choroba, niezawiniona tak samo jak rak czy cukrzyca. Jednak o ile chorzy na raka czy cukrzycę mogą liczyć na współczucie i sympatie społeczną, to uzależnieni wciąż spotykają się w Polsce z pogardą i potępieniem. Są obwiniani za swój nałóg i kojarzeni z zasikanym menelem leżącym na ławce - mówi Katarzyna Kulesza , psycholog i szefowa ośrodka Viverum. Dlatego też uzależnieni, jak długo się da ukrywają przed otoczeniem swój nałóg.  – Poczucie wstydu, winy i lęku nie pozwala im zwrócić się o pomoc. Dotyczy to zwłaszcza uzależnionych kobiet, które o wiele bardziej niż mężczyzn się potępia. Tymczasem  bez pomocy z zewnątrz uzależniony nie poradzi sobie – uważa  Katarzyna Kulesza. Kampania jest finansowana z własnych pieniędzy ośrodka. 

Nie zamykają w ośrodku

Co bardzo istotne pomoc osobom uzależnionym jest udzielana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent przejeżdża na spotkania i treningi, a nie przebywa w zamkniętym ośrodku, a to jest obecnie normą. Taka forma terapii jest  – jak przekonuje dyrektor ośrodka –nie tylko innowacyjna, ale też najbardziej wygodna dla pacjenta forma leczenia. Osoba uzależniona nie ma nad sobą parasola ochronnego, przebywa  nadal w swoim środowisku i pracuje ze swoimi problemami rodzinnymi, społecznymi etc. Uzależnieni, którzy zgłoszą się po pomoc objęci są wszechstronną opieką. Oprócz pomocy psychologa mają kontakt z psychiatra, przechodzą badanie lekarskie i mogą liczyć na pomoc prawną.

Dyrektor ośrodka Viverum podkreśla, że  wszyscy, którzy się zgłoszą mają zagwarantowaną pełną  anonimowość. Na drzwiach ośrodka nie ma nawet wywieszki z nazwą miejsca.

Pierwsze konsultacje są bezpłatne. Późniejsze koszty terapii są indywidualnie ustalane z każdym klientem.  Więcej informacji na www.viverum.pl

Profilaktyka uzależnień - Kluby AA, darmowe terapie

Profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie przemocy są częścią polityki zdrowotnej miasta. Programy przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy są finansowane z budżetu gminy i są bezpłatne. Sprawdź, gdzie i z czego skorzystać: lista miejsc, programy

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl