wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Silesius 2019. Transmisja on-line z gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej
Kliknij, aby powiększyć
Tomy nominowane do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius fot. Mat
Tomy nominowane do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Laureatką Silesiusa 2019 za całokształt twórczości została jedna z najwybitniejszych polskich poetek Ewa Lipska. Pozostałych lauretów – za książkę roku i debiut roku poznamy w sobotę 18 maja podczas gali we Wrocławskim Teatrze Lalek, która będzie punktem kulminacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius (14-19 maja).

Reklama

Ewa Lipska z wyjątkową nagrodą

– Ten laur przyznawany za całą twórczość znakomicie pasuje do Ewy Lipskiej, bo począwszy od debiutanckiego tomu z 1967 roku jej twórczość jest bardzo wyrównana, język podlega tylko aktualizacji, wzbogaceniu, styl natomiast pozostaje niezmienny i czytelnicy to doceniają – potwierdza profesor Andrzej Zawada z Uniwersytetu Wrocławskiego, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. 

Profesor Zawada przypomina, że choć pierwsze tomy Ewa Lipska konsekwentnie numerowała jako kolejne „Zbiory wierszy” ostatnio preferuje tytuły odwołujące się do współczesnej, stechnicyzowanej rzeczywistości („Czytnik linii papilarnych”, „Pamięć operacyjna”).

Przewodniczący jury dodał także, że wiele wierszy Ewy Lipskiej zostało zaprezentowanych w formie piosenek, które śpiewali Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, czy Anna Szałapak. – Ewa Lipska powiedziała kiedyś, że Marek Grechuta jej zaimponował, bo w wierszu „Pewność” jest słowo „pteranodony”, którego ona nie potrafi wymówić, a on je zaśpiewał – przytacza anegdotę Adam Poprawa, członek jury Silesiusa.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. Książka roku – nominacje

  • Tomasz Bąk, „Utylizacja. Pęta miast”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Kamila Janiak, „wiersze przeciwko ludzkości”, Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie
  • Adam Kaczanowski, „Cele”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Aldona Kopkiewicz, „Szczodra”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Małgorzata Lebda, „Sny uckermӓrkerów”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Jacek Łukasiewicz, „Wiązania”, wydawnictwo j
  • Krzysztof Siwczyk, „Mediany”, Wydawnictwo a5

Silesius 2019. Debiut roku – nominacje

  • Maciej Bobula, „Wsie, animalia, miscellanea”, Fundacja Duży Format
  • Michał Domagalski, „Poza sezonem”, Biuro Literackie
  • Jan Rojewski, „Ikonoklazm”, Biuro Literackie

– W tym roku pojawiły się tematy wiejskie – u Adama Kaczanowskiego i Małgorzaty Lebdy – autorzy podważają znany obraz wsi, u Kaczanowskiego mamy spójny poemat zbudowany z małych obrazów o świecie, który wypadł z torów, z kolei u Lebdy napięcie między sacrum a profanum, między dojrzewaniem dziewcząt i chłopców – mówi Justyna Sobolewska. 

– Z kolei książki poetyckie w tzw. dyskursie miejskim to tomy Tomasza Bąka, Kamili Janiak i Jana Rojewskiego – dodaje Joanna Orska. – Obserwujemy też sięganie do rozmaitych tradycji literackich – u Jacka Łukasiewicza do haiku, u Aldony Kopkiewicz do krótkich form, u Michała Domagalskiego do Jana Andrzeja Morsztyna – wymienia Adam Poprawa.

– W tomie Krzysztofa Siwczyka z kolei mamy kondensację treści, metafor, słów, które zderzone są ze sobą i silnie nacechowane znaczeniowo – zwraca uwagę profesor Andrzej Zawada. 

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius po raz dwunasty

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest od 2008 roku w trzech kategoriach:

  • za całokształt twórczości (czek na 100 tys.zł)
  • za książkę poetycką roku (czek na 50 tys.zł)
  • za poetycki debiut roku (czek na 20 tys.zł)

Do każdej edycji Nagrody Silesius można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. Pierwszą nagrodę za całokształt twórczości odebrał Tadeusz Różewicz, w ubiegłym roku triumfował Bohdan Zadura.

Nazwiska laureatów (debiut i książka roku) poznamy 18 maja podczas uroczystej gali we Wrocławskim Teatrze Lalek, która będzie kulminacyjnym punktem corocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius (w tym roku odbędzie się 14-19 maja).

W programie festiwalu spotkania ze wszystkimi nominowanymi oraz Ewą Lipską, laureatką Silesiusa za całokształt twórczości (w sobotę 18 maja o 14.30 w Klubie Proza w Przejściu Garncarskim) oraz spotkania z gośćmi, m.in. Jurijem Andruchowyczem i Serhijem Żadanem.

Pełny program Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl