wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rusza II tura naborów do programu mikroGRANTY

W poniedziałek 25 sierpnia startuje II tura naborów do programu mikroGRANTY Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. Dzięki dofinansowaniu oraz pomocy administracyjnej wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane do końca roku, dołączając do sześciu projektów z I tury, które obecnie są w fazie realizacji. Nabory potrwają do 8 września, a budżet w tej edycji ponownie wyniesie 30.000 zł.

Reklama

Celem programu mikroGRANTY ESK 2016 jest wsparcie małych i średnich projektów kulturalnych w ramach działań związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016. Projekty może składać każdy - osoby fizyczne, grupy nieformalne, spółdzielnie socjalne i in. Wnioski składa się za pomocą elektronicznego formularza, a Biuro ESK 2016 finansuje zwycięskie propozycje do kwoty 5000 zł brutto. W pierwszej turze zgłoszono ponad 100 inicjatyw, a w ich ocenie pod uwagę brano przed wszystkim ich oryginalność i dostępność dla odbiorców z różnych grup społecznych.

Drugi nabór

Większość projektów z I tury jest otwarta dla wszystkich chętnych i oferuje możliwość zdobycia nowych umiejętności, tak jak warsztaty fotograficzne „Odkrytki. Kochanym Ciotkom” czy cykl spotkań poświęconych astronomii „Gotowi do STAR-tu” na osiedlu Księże Małe. Od 18 sierpnia w Galerii przy Ptasiej 32 otwarta jest już pierwsza wystawa w cyklu „Spotkania ze sztuką”, a do końca września trwa zbiórka pamiątek muzycznych w ramach „Fonograficznej Historii Wrocławia”. Projekt „Wrocław w obiektywie Witolda Romera” zakłada archiwizację szklanych negatywów, a autorzy „Wrocławia na pleksiglasie” starają się o pozwolenia na montaż tabliczek z niecodziennymi historiami o Przedmieściu Oławskim na budynkach w tej części miasta.

Wnioski w II turze oceni komisja w składzie: Maja Zabokrzycka – Infopunkt Nadodrze „Łokietka 5”, dr hab. Dorota Wolska – Uniwersytet Wrocławski, Krzysztof Popiel – Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Radosław Grygoruk – SlotArt Festival oraz Robert Pawliszko z Wrocławskiego Centrum Seniora.

- Program na pewno będzie kontynuowany. Pierwsze dwie tury mają charakter pilotażowy – obserwujemy i wyciągamy wnioski. Staramy się o zwiększenie środków na kolejne nabory - mówi Natalia Zbroja, koordynatorka programu z Biura ESK 2016. Pierwsze tury są poddane badaniu prowadzonemu przez Uniwersytet Wrocławski. Na podstawie jego wyników zostaną podjęte decyzje dotyczące przyszłych edycji. Terminy kolejnych naborów będą podane do 10 grudnia 2014, wtedy też będzie wiadomo, ile pieniędzy Biuro ESK przeznaczy na kolejne edycje i czy formuła ulegnie modyfikacji. - Nie wykluczamy, że przyszłe edycje programu zostaną sprofilowane na konkretne dzielnice, obszary tematyczne lub artystyczne – dodaje Natalia Zbroja.

Ważne informacje

Pytania dotyczące naborów można kierować na adres: [email protected], warto też skorzystać z konsultacji w poniedziałki 25 sierpnia, 1 września i 8 września, w godz. 17-19 w Biurze Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ul. Komuny Paryskiej 39-41 (wejście od ul. Pułaskiego). Dostępna jest pomoc we wprowadzeniu wniosku do elektronicznego systemu zgłoszeń. Więcej informacji i regulamin: http://wroclaw2016.pl/mikrogranty/.

Projekty z I tury

W projekcie autorstwa Bożeny Mateusiak „Gotowi do STAR-tu” przewidziane są warsztaty, zajęcia, pokazy filmowe i edukacyjne, a także wycieczki rowerowe i konkurs plastyczny – wszystko poświęcone tematyce astronomii. Jest to propozycja rodzinnego spędzenia czasu na Księżu Małym w każdą sobotę od 6 września do 11 października. Strona projektu: www.gotowidostartu.pl.

Drugi projekt warsztatowy dotyczy fotografii i pocztówek – uczestnicy warsztatów stworzą niecodzienne, artystyczne widokówki z Wrocławia, a następnie roześlą je do stolic europejskich z pozdrowieniami od naszego miasta. Jest to projekt „Odkrytki. Kochanym ciotkom” zgłoszony przez grupę nieformalną o tej samej nazwie. Rekrutacja na warsztat rozpocznie się we wrześniu – zgłaszać mogą się gimnazjaliści, licealiści i seniorzy. Sprzęt fotograficzny gwarantuje organizator. Szczegóły: http://odkrytki.pl/warsztaty

Od 18 sierpnia w Galerii przy Ptasiej 32 na Nadodrzu otwarta jest pierwsza wystawa w cyklu „Spotkania ze sztuką” wrocławskiego Stowarzyszenia „W Tonacji Serca”. Warto tam zajrzeć – wystawy zmieniają się co dwa tygodnie, każda zwieńczona jest finisażem z udziałem artystów i performance’ami angażującymi publiczność nieco bardziej niż zwykle. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia: http://www.wtonacjiserca.pl/.

Wrocław w obiektywie Witolda Romera” - Barbara Romer realizuje projekt archiwizacyjny, który pozwoli ocalić od zapomnienia i zniszczenia zdjęcia powojennego Wrocławia autorstwa jej dziadka – Witolda Romera, wybitnego naukowca i artysty, twórcy pierwszej polskiej placówki uniwersyteckiej Fototechniki (przy Politechnice Wrocławskiej), a także wynalazcy techniki fotograficznej – izohelii (w 1931 roku jeszcze we Lwowie). Do końca października poznamy wyniki tej pracy, a przygotowane portfolio zostanie użyte w organizacji wystawy na Rynku w 2015 r.

Tomasz Żarnecki – autor projektu „Wrocław na pleksiglasie” stara się właśnie o pozwolenia na montaż tabliczek z niecodziennymi historiami o Przedmieściu Oławskim na budynkach w tej części miasta. Okazuje się, że nie jest to takie proste, procedury są skomplikowane i wymagają ścisłej współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi. Liczymy jednak, że mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego spodoba się pomysł i już wkrótce na budynkach zobaczymy przepięknie narysowane, trochę zabawne, trochę intrygujące tablice. Już wkrótce również ogłosimy konkurs na historie o Trójkącie Bermudzkim Wrocławia – trzy najlepsze zostaną zrealizowane na tablicach.

Do końca września trwa natomiast zbiórka zdjęć, wspomnień i pamiątek związanych z wrocławską fonografią. Projekt „Fonograficzna historia Wrocławia” Stowarzyszenia Melomanów Amplifikator zmierza do ocalenia od zapomnienia muzycznej historii Wrocławia, z którą nieodłącznie wiążą się znane starszemu pokoleniu sklepy z płytami i kasetami. Zachęcamy do włączenia się do zbiórki – jej efekty poznamy w październiku.

Materiały w wersji elektronicznej można nadsyłać na adres [email protected] lub dostarczać do następujących miejsc: Sklep De'Molika (ul. Kazimierza Wielkiego 65), Winylove (ul Świdnicka 49) oraz ODA Firlej (ul. Grabiszyńska 56). Wstępna zbiórka zakończy się pod koniec września, ale materiały będzie można przesyłać bezterminowo.

materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl