wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:42

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Budżet partycypacyjny
  4. WBO
  5. Laboratoria Obywatelskie
  6. WBO2015: Na 5 osiedlach trwają "Laboratoria Obywatelskie"
WBO2015: Na 5 osiedlach trwają "Laboratoria Obywatelskie"

Przyjdź, zaproponuj lokalny projekt, przegadaj go z sąsiadami i urzędnikami. Buduj porozumienia na rzecz najciekawszych propozycji zgłoszonych na Twoim osiedlu – zwiększysz ich szanse w głosowaniu w ramach WBO2015.

Zobacz relacje z warsztatów

Zaczeliśmy 3 lutego na Oporowie. Później „Laboratoria Obywatelskie” wystartowały także na Biskupinie-Sępolnie-Dąbiu-Bartoszowicach, Borku, Szczepinie i Brochowie. Na każdym z tych osiedli planowana jest seria czterech warsztatów. Projekt potrwa do marca.

Celem „Laboratoriów Obywatelskich” jest zwiększenie liczby mieszkańców angażujących się we Wrocławski Budżet Obywatelski. Warsztaty będą prowadzone w oparciu o brytyjską metodę Planning for Real, która przywędrowała do Polski pod koniec 2014 r. Jest to lokalny pilotaż tej formy współpracy z mieszkańcami. Jeśli wszystko się uda, w przyszłym roku warsztaty mogą objąć już całe miasto. Będzie to o tyle istotne, że wtedy też zwiększona zostanie kwota przeznaczona na projekty oddolne w WBO.

– Z naszych obserwacji wynika, że największy skutek przynosiły działania promocyjne liderów poszczególnych projektów. Stąd pomysł, by spróbować już na samym początku znaleźć lokalne, aktywne środowiska, dać im narzędzia, dzięki którym poznają potrzeby mieszkańców i wspólnie z nimi wypracują projekty, które później zostaną zgłoszone do WBO – mówi Bartłomiej Świerczewski, Koordynator Zespołu Organizacyjnego Biura Rady Miejskiej.

Lokalni liderzy z pięciu osiedli, którzy zgłosili się do projektu będą wspierani przez magistrat i Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP). - Najważniejsi jednak są sami mieszkańcy, ich odczucia i propozycje – podkreśla Łukasz Medeksza, wiceprezes wrocławskiego oddziału TUP.

Podczas pierwszego warsztatu mieszkańcy wybiorą konkretne miejsca, o których chcą rozmawiać i zaproponują najważniejsze dla nich tematy. Na drugim dzieci w szkole przygotują kolorowe makiety dla wskazanych terenów. Na trzecim i czwartym mieszkańcy wskażą na tych makietach główne miejscowe wyzwania, zaproponują projekty, porozmawiają z ekspertami i urzędnikami. - Metoda jest efektowna. Nie polega na debatowaniu, w którym zawsze górę biorą ci najbardziej wygadani – tłumaczy Medeksza. - To praca z mapami i makietami. I to nie profesjonalnymi, a wykonanymi przez dzieci. Warsztaty są otwarte dla wszystkich. Nie trzeba walczyć o głos, wystarczy napisać swoją uwagę na kartce i wpiąć ją w odpowiednim miejscu makiety.

Główną promotorką metody Planning for Real jest Margaret Wilkinson z Wielkiej Brytanii. We wrześniu 2014 r. wystąpiła we Wrocławiu podczas konferencji „DiverCITY – Miasto dla wszystkich”. Na polski grunt metodę przeszczepił Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu (IRT). Na przełomie listopada i grudnia dwie pierwsze grupy facylitatorów Plannig for Real w Polsce zostały przeszkolone jednocześnie na Dolnym i Górnym Śląsku przez Magdalenę Belof (wicedyrektor IRT) i Macieja Borsę (prezesa katowickiego oddziału TUP).

Jak przekonuje Bartłomiej Świerczewski zastosowanie tej metody pozwoli mieszkańcom na lepsze poznanie swoich potrzeb i sąsiadów. W zeszłorocznym WBO była taka sytuacja, że jeden z mieszkańców zgłosił budowę placu zabaw w okolicy swojego domu przy ul. Racławickiej. Kawałek dalej inni mieszkańcy zaproponowali zagospodarowanie pozostałości po bunkrze. Żaden z projektów nie został zrealizowany. – Gdyby odbyły się takie warsztaty myślę, że mogliby dojść do wniosku, że lepiej jest zrealizować jeden projekt, ale odpowiadający na potrzeby wszystkich mieszkańców – wyjaśnia Świerczewski. Podkreśla również, że realizacja "Laboratoriów Obywatelskich" w trakcie WBO nie powoduje, że z danego osiedla nie będzie można zgłaszać innych projektów niż ustalone w trakcie warsztatów. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że i te projekty będą dyskutowane podczas kolejnych spotkań z mieszkańcami na dalszych etapach WBO2015.

Daty spotkań

Oporów 

3.02.2015; godz.17.30 Filia nr 3 MBP przy ul.  Morelowskiego 43 (przy Gimnazjum 40)

Brochów 

4.02.2015; godz. 17.00  siedziba Rady Osiedla Brochów, ul. Koreańska 1

Szczepin 

6.02.2015 godz.17.00 Muzeum Współczesne Wrocławia 

Borek  

11.02.2015 godz. 18.00 Gimnazjum nr 23 przy ul. Jastrzębiej 

Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice 

13.02.2015 godz. 17.00, SP nr 45, ul. R.Krajewskiego 1

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl