wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2020
  6. Panel Obywatelski
Rysunkowa mapa miasta z ulicami, budynkami i uczestnikami ruchu: tramwajem, autobusem, samochodami, pieszymi, rowerzystami. Wrocław Rozmawia
Rysunkowa mapa miasta z ulicami, budynkami i uczestnikami ruchu: tramwajem, autobusem, samochodami, pieszymi, rowerzystami.

Pierwszy wrocławski panel obywatelski dotyczący transportu.

Poznaj komentarz UM

i raport zespołu koordynującego

Czym jest panel obywatelski?

Panel obywatelski to nowa forma demokratycznego podejmowania decyzji, którą można zastosować na poziomie miasta, państwa, a nawet społeczności międzynarodowej. Na poziomie lokalnym, do udziału w panelu obywatelskim wyłania się losowo grupę mieszkańców i mieszkanek danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona „miasto w pigułce”. Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.

Kto weźmie udział w panelu?

Przygotowania do wrocławski panelu rozpoczęły się już w lutym. W marcu odbyły się losowania i wybór panelistów. W skład panelu obywatelskiego we Wrocławiu wchodzi 75 wylosowanych osób, a dodatkowe 10 bierze udział w charakterze panelistów i panelistek rezerwowych. Zgodnie z deklaracją Prezydenta Miasta Wrocławia, rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent panelu, będą przez niego traktowane jako wiążące, czyli zostaną wskazane do realizacji.

Jaki jest temat panelu?

Temat pierwszego panelu obywatelskiego we Wrocławiu to: "Jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu, mając na względzie poprawę jakości życia i ochronę klimatu?". Pytania szczegółowe, jakie zostaną zadane panelistom i panelistkom, są następujące:

  1. Jaki środek transportu publicznego powinien połączyć centrum miasta z osiedlami: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Psie Pole – autobus czy tramwaj?
  2. Czy – dla podniesienia jakości życia i w trosce o środowisko – wprowadzić w mieście strefy o szczególnych zasadach poruszania się – np. ograniczenia wjazdu pojazdów o określonym typie silników, opłaty za wjazd, strefy ruchu pieszego, rozwój strefy płatnego parkowania?

Poznaj standardy panelu i regulamin jego koordynatorów oraz terminy spotkań.

Panel realizowany jest przez Fundację Dom Pokoju w ramach zadania publicznego pn. "Pierwszy wrocławski panel obywatelski", finansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Aktualności

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl