wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Wrocław rozmawia… o mieście
  6. O projekcie
O projekcie

Fundacja Dom Pokoju, prowadząca ośrodek analityczny Obserwatorium Kapitału Społecznego, wraz z Gminą Wrocław rozpoczyna projekt „Wrocław Rozmawia – koalicja na rzecz konsultacji społecznych we Wrocławiu”.

 Partnerstwo:

Koncepcja partnerstwa opiera się na potrzebie rozwijania działań Urzędu Miejskiego w tym obszarze i doświadczeniu Fundacji w szerokim zakresie moderowania i udziału w dialogu obywatelskim, prowadzenia badań, warsztatów eksperckich i konsultacji społecznych oraz długofalowych programów zarządzania konfliktem i mediacji dla różnych grup społecznych, a także tworzenia masterplanów i strategii. Partnerzy od 5 lat współpracują w zakresie rewitalizacji społeczno-gospodarczej oraz edukacji.

Idea, cel:

Budowa wzajemnego zrozumienia potrzeb i oczekiwań, budowa dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi, samorządem, instytucjami publicznymi, aktywistami, mieszkańcami Wrocławia, ekspertami, środowiskiem akademickim i biznesem.

Zapewnienie wysokiej jakości i efektywnej współpracy między partnerami na rzecz tworzenia, wdrażania i rozwijania Strategii Partycypacji dla Wrocławia.

Wypracowania długofalowego planu działań oraz opracowanie modelu partycypacji obywatelskiej oraz konsultacji społecznych w mieście.

 

Główne założenia:

a) stworzenie odpowiednich warunków, klimatu i koalicji zainteresowanych rozwojem dialogu i konsultacji społecznych we Wrocławiu;

b) opracowanie standardów, zasad oraz metod prowadzenia konsultacji z udziałem mieszkańców i użytkowników miasta;

c) wzmocnienie kompetencji liderów i interesariuszy w zakresie komunikacji, facylitacji, metod partycypacyjnych i budowania wspólnot lokalnych;

d) wspólne przetestowanie wypracowanych propozycji działań partycypacyjnych w oparciu o 3 realne komponenty tematyczne:

– Budżet Obywatelski,

– Strategia Wrocław 2030,

– pozostałe, bieżące zagadnienia dotyczące mieszkańców i życia w mieście;

e) rozwinięcie serwisu Wrocław Rozmawia o narzędzia do zdalnych konsultacji,

f) upowszechnienie wypracowanych standardów i doświadczeń wśród mieszkańców i urzędników.

Projekt wpisuje się w dobre praktyki multilevel governance w kraju i za granicą, gdzie sposób prowadzenia dialogu z mieszkańcami, a także zbieranie i włączanie ich opinii do polityk publicznych planowany jest i odbywa się ze wsparciem eksperckich organizacji pozarządowych na zasadach partnerstwa, a nie podwykonawstwa. Jednocześnie stanowi on działanie pilotażowe, którego celem jest wypracowanie długofalowego modelu działania w obszarze partycypacji i konsultacji, opartego na wypracowanych w jego trakcie standardach, zwanego Strategią Partycypacji.

Partnerzy: 

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl