wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Najtrudniej nagłośnić temat tak, by sąsiedzi chcieli głosować
Wojciech Bednarczuk
Wojciech Bednarczuk

Do 17 lutego można zgłaszać projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ich realizację przeznaczono 25 mln zł. Prezentujemy liderów WBO z lat poprzednich, którzy podpowiadają jak m.in. przygotować wniosek i co zrobić aby projekt wygrał.

Zagospodarowanie terenu ul. Traugutta-Niskie Łąki, WBO 2016, realizacja 250 tys. zł. Wzdłuż rzeki Oława na Niskich Łąkach zrobiono ścieżkę dla pieszych i rowerzystów, ustawiono ławki i kosze na śmieci. W 2017 r. prace będą kontynuowane.

Wojciech Bednarczuk, 72 lata, lider projektu: – Zarośla, chaszcze i połamane gałęzie. Trudno było przejść czy przejechać rowerem. Tak wyglądał teren wzdłuż rzeki Oława na Niskich Łąkach, gdzie do lat 60. funkcjonowało kąpielisko „Oławka”. Po jego likwidacji teren z każdym rokiem wyglądał coraz gorzej. Był tam m.in. parking dla wędkarzy i spacerowiczów. Parkowali tam także rodzice, dowożący dzieci do pobliskiej szkoły, klienci poczty i sklepów przy ul. Traugutta i Kościuszki. Później teren zamknięto, wywieszono tablicę „Wstęp wzbroniony. Przebywanie grozi kalectwem” i przez kilkadziesiąt lat nic się tam nie działo.

Mieszkam w pobliżu od dziecka. Kapałem się na tym kąpielisku w latach 60. Pływaliśmy tam kajakami i żaglówkami. Przez lata próbowałem zainteresować tematem uporządkowaniem tego terenu różne instytucje, i nic. Gdy powstał WBO, zgłosiłem projekt. Udało się za pierwszym razem, mimo że akcja propagandowa był skromna, bo robiłem ją sam [śmiech]. W ramach WBO w 2016 r. zrobiono ścieżkę dla pieszych i rowerzystów, ustawiono ławki, kosze na śmieci i drewnianą palisadę. Prace będą kontowane w 2017 r., bo nasz projekt ponownie został wybrany w WBO. Warto tam zrobić szlak pieszo-rowerowy od Żabiej Ścieżki do Krzywej Grobli, a dalej do zoo lub przez kładkę Siedlecką do mostu Rakowieckiego.

Formalności przy składaniu projektu do WBO nie ma dużo. Specjalistyczną dokumentację przygotowali fachowcy z wrocławskiej spółki miejskiej Wrocławska Rewitalizacja. Ja prowadziłem akcję informacyjną. Nagłośnić temat tak, by mieszkańcy i znajomi chcieli głosować, to jest najtrudniejsza sprawa. Za pierwszym razem nie miałem ulotek, ale odzew i tak był nadspodziewanie duży. Przy kontynuacji projektu pomagał mi młodszy ode mnie o trzydzieści kilka lat Dariusz Wypych, który, tak jak ja, wychował się w tej okolicy. Było łatwiej, bo mieszkańcy już widzieli, co zostało zrobione.

WBO 2017

Wszystko o WBO znajdziesz w pierwszej gazetce „Wrocław rozmawia”.

WBO 2017: zgłaszanie projektów, zasady, terminy, laboratoria obywatelskie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl