wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rok i jeszcze dłużej z książką [ESK 2016]
Kliknij, aby powiększyć
Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO zostanie 24 kwietnia 2016 archiwum www.wroclaw.pl
Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO zostanie 24 kwietnia 2016

- W życiu trzeba mieć szczęście, a my je chyba mamy, bo informację o tym, że Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO w 2016 roku otrzymaliśmy w środę wieczorem, czyli tuż przed Europejską Nocą Literatury. Cieszymy się bardzo z tego tytułu – mówił Krzysztof Maj, dyrektor ESK Wrocław 2016.

Reklama

- To bez wątpienia najbardziej prestiżowy tytuł, jaki przyznaje się  w świecie książki – wyjaśniał Irek Grin, kurator ESK ds. literatury. – UNESCO przyznało nam ten tytuł nie tylko ze względu na program, który przedstawiliśmy, ale także za to co już dzieje się we Wrocławiu. Książka to nie tylko literatura piękna i czytelnictwo, książka to także produkt, rynek księgarski, podręczniki, poradniki, książki kulinarne – często mówiąc o książce zapominamy o tym, umyka to nam. Nasz program skupi się na wszystkich rodzajach czytelnictwa, na wszystkim ci wychodzi w formie książki. To oznacza dla nas we Wrocławiu dużo pracy, ale bardzo się z tego cieszę.

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO zostanie 24 kwietnia 2016 i tytuł ten będzie nosić do 23 IV 2017. – Pozwoli nam to wydłużyć wiele działań ESK – zaznacza Grin. – Ten tytuł będzie promocją dla Wrocławia na całym świecie . Jednym z naszych konkurentów była Brazylia. Nie mamy naszej reprezentacji na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Brazylii, ale cieszę się, że Wrocław pokonał ich w książce – dodał Grin.

Książki dzieciństwa i e-booki

Program obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO powstał w biurze ESK Wrocław 2016. Zainauguruje go w 2016 specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, przeniesiona na Światowy Dzień Książki obchodzony 23 kwietnia.

W programie także pomysły na przeobrażenie miasta w wielką, bibliotekę przez obecność książek w przestrzeni miejskiej i przez działania proczytelnicze. W projekt zaangażowany jest wrocławski Wydział Kultury UM , Miejska Biblioteka Publiczna i Wydział Edukacji UM.

W programie m.in. publiczne czytania, piknikowe wietrzenie bibliotek rodzinnych w parkach i na ulicach, murale, mapping 3D.

W Ossolineum zobaczymy trzy wystawy prezentujące polskie i europejskie pamiątki literackie, którym towarzyszyć będzie program edukacyjny, wykłady i konferencje. Młodzież stanie  się autorami wyjątkowego pamiętnika roku obchodów Światowej Stolicy Książki – przez 356 dni będą prowadzić bloga, na którym będą relacjonować wydarzenia i swoje przemyślenia. Materiały zostaną wydane w formie książki. Będą też warsztaty „Zrób sobie książkę” – od drukowanej książki po e-booka.

Zaplanowano także projekt „Książka pozwoliła nam mieć dzieciństwo”, który ma posłużyć przywróceniu pamięci o literaturze dziecięcej i młodzieżowej tworzonej w krajach Europy Wschodniej w czasach socjalizmu.  Finałem obchodów ma być projekt BOOK AID – najpierw w drodze konkursu dla wrocławskich artystów zostanie wybrany utwór muzyczny, który ma stać się międzynarodowym hymnem i symbolem książki jako gwaranta wolności wypowiedzi. Tekstem hymnu miałby być jeden z utworów Tadeusza Różewicza.

Chrońmy lasy

- Światowa Stolica Książki UNESCO nie będzie punktem przełomowym, nie sprawi, że nagle zaczniemy więcej czytać – mówi Irek Grin – ale jest dobrą dźwignią, za pomocą której można poprawić sytuację czytelnictwa – wyjaśnia. – Mamy mnóstwo pomysłów, jak choćby stworzenie ogólnopolskiej platformy wypożyczania e-booków. Pomysł jest wrocławski, a rozmowy toczą się już Warszawie – zdradza Grin.

- Digitalizacja jest jednym z najlepszych sposobów na ułatwienie dostępu do książki – mówi aktor Jacek Poniedziałek, który będzie czytać wrocławianom podczas Europejskiej Nocy Literatury. – E-booki są tańsze od książek papierowych, wiele z nich, szczególnie tych starszych można dostać za darmo, po za tym lepiej czytać e-booki zamiast wycinać lasy na papier – uważa aktor.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl