dla mieszkańca
dla przedsiębiorcy
dla turysty
dla studenta
e-urząd
dla mediów
AAA
aktualności
 
 
 
 

30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

2 grudnia 2011 11:42
Artykuł archiwalny

Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przypomną okolicznościowe wystawy oraz gra fabularna "80 milionów", w której nagrodą będą bilety na głośny film o bohaterach tamtych dni. 


fot. materiały OPiP

Strój zomowca, mapownik, kask, pałka, stare banknoty, papierosy, aparaty oraz broszury drukowane na powielaczach - te między innymi eksponaty znalazły się na wystawie "Ten stan wojenny nie jest niezmienny", którą wspólnie z mieszkańcami Leśnicy zorganizowało Centrum Kultury Zamek.

 

 fot. CK Zamek

Plakietki, listy internowanych, egzemplarze podziemnej prasy oraz amatorskie zdjęcia robione podczas zadym i manifestacji - to zbiór autentycznych pamiątek udostępnionych przez mieszkańców Leśnicy.  

 

  fot. CK Zamek

Okrągłą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętni też plenerowa wystawa "Orła wrona nie pokona...", którą będzie można oglądać w północnej części Rynku. Zobaczymy tu m.in. plakaty z czasów "wojny jaruzelsko-polskiej" oraz pojazdy militarne przypominające ponury okres, gdy ulicami miast przejeżdżały konwoje zomowskich transporterów i czołgów.

mat. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

Dla mieszkańców Wrocławia 13 grudnia, o godz. 15.00 rozpocznie się gra fabularna "80 milionów". Odwołuje się ona do realiów stanu wojennego i jednego z najważniejszych jego epizodów. Uczestnicy gry otrzymają instrukcję zaczynającą się od słów: "Jesteście członkami zarządu regionu – nasz informator z Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej uzyskał informację, że dzisiejszej nocy zostanie wprowadzony stan wojenny…" Nagrodą dla 100 pierwszych uczestników, którzy ukończą grę, jest bilet na film "80 milionów".

 

 31.08.1982 Most Grunwaldzki, fot. OPiP

13. grudnia o godz. 19.00 wrocławianie zapalą na Placu Gołębim na terenie rynku lampki pamięci. Ustawione w kształt wielkiego godła państwowego utworzą "Światło w sercu miasta". 

 

 mat. OPiP

Innym wydarzeniem nawiązującym do tamtego okresu będzie też wystawa "Polar w stanie wojennym"

  

 

 

 fot. mat. OPiP

Posłuchaj wywiadu Mariusza Marksa z historykami Ośrodka "Pamięć i Przyszłość"– dr Wojciechem Kucharskim i autorem plenerowej wystawy w Rynku "Orła wrona nie pokona..."dr Jarosławem Maliniakiem.


Pliki w kolejności:

1. W. Kucharski, program obchodów, skrót: 1'05


2. W. Kucharski, J. Maliniak, całość: 7'22

 
 
 
Wróć do góry strony
|
Wrocław.pl (c) 2010powered by CMSMirage

Wrocławski Serwis Internetowy jest oficjalnym
Serwisem Urzędu Miejskiego Wrocławia

statystyki serwisu redakcja serwisu biuletyn informacji publicznej kanały RSS

 
zgłoś uwagę