wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przyszłość Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Co zrobić, aby w przyszłym roku projekt budżetu partycypacyjnego był przeprowadzony jeszcze sprawniej? Odpowiedzi na to pytanie szukano na spotkaniu zorganizowanym 24 października dla przedstawicieli środowisk, które bardzo aktywnie włączyły się w realizację i powstawanie WBO 2013.

Jednym z najważniejszych postulatów, jakie zgłaszali uczestnicy spotkania, było dowartościowanie mniejszych projektów. Ciekawe pomysły, które pochodzą z mniejszych społeczności nie mogą konkurować z projektami z większych osiedli. – Może kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski trzeba było podzielić na 48 osiedli i w ramach nich wybrać realizacje w tych konkretnych osiedlach – sugerował Rafał Czepil z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Wtedy będzie większa możliwość realizacji tych mniejszych projektów – dodał.

Pomysł podziału budżetu według osiedli poparł Piotr Uhle z fundacji Wrocław 2030. – Warto także zastanowić się nad podziałem projektów w sposób kosztowy, np. projekty do 50 tys., do 200 tys. itd. – powiedział. Maksymalna kwota na projekt według niego powinna wynosić 1 mln zł (teraz było 500 tys). – Należałoby także zebrać wszystkie pomysły mieszkańców, szczególnie te, które nie zostały wybrane, aby móc je realizować w normalnej procedurze, inaczej wiele pomysłów i energii mieszkańców, którzy wzięli udział w projekcie zostaje po prostu zmarnowana – dodał.

- Podział pieniędzy według osiedli ale także według poziomu życia mieszkańców na tych osiedlach – przekonywał natomiast Grzegorz Tymoszyk z Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor3. NGO nie powinny mieć według niego możliwości składania projektów. Powinni mieć ją tylko mieszkańcy. Zestawienie organizacji pozarządowych i mieszkańców na równi nie jest bowiem sprawiedliwe, bo NGO są często prężnymi instytucjami z wiedzą i zapleczem a mieszkańcy nie mają tego wszystkiego. – Nie można jednak zamykać projektów i aktywności społecznej tylko w ramach osiedli i pozostaje kwestia aktualności podziału naszych osiedli – mówił z kolei prowadzący spotkanie Jerzy Michalak z klubu radnych Rafała Dutkiewicza. Niektóre projekty, mimo iż lokalne, wykraczają bowiem poza administracyjne granice osiedla.

Inny ważnym postulatem zgłaszanym przez uczestników spotkania było uproszczenie procedury i ułatwienie zgłaszanie projektów. Natomiast Marek Nowak z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia przekonywał, że wzorem miast z zachodu Europy powinien powstać portal, spełniający funkcję platformy konsultacji społecznych. – Byłaby tam możliwość składania wniosków, konsultacji a nawet zgłaszania wniosków przez cały rok – przekonywał.

- Trzeba także wykorzystać kapitał liderów, szczególnie tych których projekty wygrały w głosowaniu mieszkańców - przekonywał dr Andrzej Ferens, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Nie ma lepszego przykładu niż dobry przykład – dodał.

Wśród innych zgłaszanych problemów powtarzała się także kwestia większej ilości spotkań i konsultacji oraz problemy z szacowaniem kosztów projektu, które według uczestników spotkania nie koniecznie powinno być w całości po stronie wnioskodawców. Dobrze oceniono definicję mieszkańca miasta jako jego użytkownika, a nie tylko osoby zameldowanej w mieście, czy możliwość składania wniosków przez osoby, które czują się w jakikolwiek sposób związane z Wrocławiem.

Podział środków i kwota na WBO nie są w projekcie najważniejsze. Najbardziej istotne, zdaniem zaproszonych, są funkcje edukacyjne i aktywizacyjne. Padła propozycja (Grzegorz Tymoszyk) , aby po kilku latach sprawdzać jak bardzo dany projekt wpłynął na lokalne społeczności. Najbardziej aktywizacyjne powinny być docenione w dodatkowy sposób.

W pierwszej pilotażowej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, podczas głosowania, wybrano 8 z blisko 130 projektów. W głosowaniu wzięło udział ok. 52 tys. osób. Projekt był zorganizowany jako pewna forma konsultacji pomysłu budżetu partycypacyjnego dla Wrocławia.

Na przełomie listopada i grudnia zostanie zorganizowane otwarte spotkanie dla mieszkańców, na którym zaprezentowany będzie pomysł na WBO 2014.

W przyszłym roku na pewno kwota przeznaczona na WBO będzie wyższa i ma to być ok. 20 mln zł. Środki podzielona w WBO 2014 będą wydane w 2015 roku.

Wszyscy zainteresowani mogą cały czas zgłaszać swoje uwagi i pomysły dotycxzace funcjonowania budżetu obywatelskiego pod adresem [email protected]. Bartłomiej Świerczewski – 71 777 83 65

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl