Przychodnie zachęcają do szczepień przeciwko grypie

Sezon grypowy w pełni, a chorych przybywa. Od początku sezonu grypowego odnotowano 44 przypadki zachorowania na wirusa A/H1N1, czyli świńskiej grypy. Z tego powodu wiele szpitali zakazało odwiedzin. Tymczasem wiele przychodni w mieście zachęcają pacjentów do szczepień. Koszt  samej szczepionki  zaczyna się od około 30 zł. 


W ostatnim tygodniu wojewódzka stacja Sanepidu we Wrocławiu odnotowała ponad 6 tys. przypadków zachorowań na grypę w regionie.  – To normalne w tym okresie. Bywało gorzej. W tym samym okresie  w 2014 r. zgłoszonych mieliśmy 11 tys. przypadków chorych na grypę – przypomina Magdalena Mieszkowska, rzeczniczka wojewódzkiego Sanepidu we Wrocławiu.

Wiele przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w mieście proponuje, by skorzystać ze szczepienia. Jeśli jesteśmy pacjentami danej przychodni, to zapłacimy w punkcie szczepień tylko za samą szczepionkę, a nie badanie lekarskie.

Czy warto jednak teraz się szczepić? – Zawsze zalecało się szczepienie przeciwko grypie przed lub na początku sezonu, czyli we wrześniu, ale ostatnio rzeczywiście coraz częściej zaleca się doszczepianie w trakcie sezonu grypowego. Najlepiej jest zawsze skonsultować to z lekarzem – mówi Magdalena Mieszkowska. Przedstawiciele Sanepidu nie wypowiadają się jednak na temat  skuteczności szczepień.

Od kilku lat miasto funduje jesienią 5 tys. bezpłatnych szczepionek seniorom, po 65 roku życia. Starsze osoby najbardziej bowiem narażone są na zachorowanie i powikłania grypowe. 

Jak podkreśla jednak wielokrotnie prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, szczepionka na grypę jest skuteczna i warto ją stosować jako profilaktykę. Ale oprócz tego lekarze zalecają często myć ręce, zdrowo się odżywiać i wysypiać. I unikać dużych skupisk ludzkich, a w środkach komunikacji miejskiej najlepiej nosić maseczkę. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że nie istnieją szczepionki działające wyłącznie na tzw. świńską grypę. Wszystkie szczepionki przeciwko sezonowej grypie stosowane po 2010 roku są skuteczne także w przypadku wirusa A/H1N1.

Zgłoś uwagę