wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:11

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. II edycja PoZdro! – wrocławskim uczniom brakuje zdrowia!

W PoZdro!, czyli II edycji programu Fundacji Medicover, w kończącym się właśnie roku szkolnym przebadano 2340 uczniów wrocławskich gimnazjów i wykazano, że 326 z nich należy do grupy zagrożonych rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. Dowiedziono też, że aż 18% spośród tych nastolatków ma poważne problemy z wydolnością fizyczną.   

Reklama

Tych przebadanych w roku szkolnym 2016/2017 2340 uczniów to 72 proc. badanej populacji. W sumie w ciągu dwóch edycji programem PoZdro! objęto 4453 dzieci, tj. 66,6 proc. ogółu uczniów, a 607 zaproszonych zostało do udziału w specjalistycznej opiece indywidualnej z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów: lekarzem, dietetykiem, trenerem i psychologiem. Fundacja Medicover oraz władze miasta są zadowolone z liczby uczniów, których udało się poddać badaniom przesiewowym.

– Wysoka frekwencja dzieci w naszych badaniach nie byłaby możliwa bez wzorcowej wręcz współpracy ze szkołami we Wrocławiu  – podkreśliła Katarzyna Kostuch, koordynator lokalny programu PoZdro! Fundacji Medicover we Wrocławiu, bardzo pochlebnie wypowiada się też o współpracy z miejskim Departamentem Edukacji, Wydziałem Gimnazjów, oraz Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych. Fundacja szkołom, biorącym dotychczas udział w programie, podarowała specjalne tablice edukacyjne, pokazujące, jakim zagrożeniem dla zdrowia jest otyłość, czym jest zbilansowane odżywianie oraz jak ważna jest aktywność fizyczna.

Na konferencji podsumowującej PoZdro! w zakończonym roku szkolnym (od lewej): Katarzyna Kostuch, koordynator Lokalny Programu PoZdro! Fundacji Medicover, dr Ewa Rutkowska, lekarz Zintegrowanej Opieki Indywidualne PoZdro!, Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover, Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji, fot. UM 

Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji, również docenia przebieg kolejnego sezonu współpracy z Medicoverem: – Wyniki raportu, który powstał po tej edycji, dają bardzo dużo do myślenia. Jedne parametry pokazują, że w pewnych aspektach, nad którymi pracowaliśmy, zdrowie młodych wrocławian nie wygląda najgorzej, ale są też takie, które wymagają pilnej interwencji. Cieszę się z tego projektu i jestem za niego wdzieczny, zwłaszcza że w dzisiejszym systemie organizacji opieki zdrowotnej w szkołach tak naprawdę wsparcie medyczne jest bardzo małe.  A na pytanie, czy zamierzamy ten program kontynuować i jak długo, mogę tylko odpowiedzieć: tak długo, jak długo będzie wola współpracy z nami ze strony fundacji.

Już trzeba zacząć się martwić

Analiza danych z badań w obu edycjach programu ProZdro! wyraźnie pokazuje spadek liczby młodzieży z bardzo dobrą i dobrą wydolnością fizyczną – z 35,9 proc. do 30 proc., wzrost liczby dzieci z wydolnością bardzo słabą, słabą oraz dostateczną – z 59 proc. do 61,2 proc. oraz odsetek młodzieży, która nie może wykonać testu sprawnościowego – prawie 18 proc! Przy czym trzeba dodać, że trudność takiego testu można przyrównać do wysiłku, z jakim wiąże się wejście na 4. piętro(!). Okazuje się, że to jednak dla niektórych nastolatków zdecydowanie za wysoko...

– Wyniki II edycji programu we Wrocławiu potwierdzają, że u tutejszej młodzieży problem zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi istnieje. Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością jest co prawda najniższy wśród wszystkich miast, w których program jest prowadzony, jednak ponad 94 proc. przebadanych uczniów ma wady postawy i jest to najwyższy wskaźnik z miast PoZdro! (średnia dla Polski: 77,8%) – podkreśliła dr Ewa Rutkowska, lekarz Zintegrowanej Opieki Indywidualnej PoZdro! – Bardzo niepokojący jest również odsetek badanych, którzy ze względu na problemy zdrowotne nie może nawet wziąć udziału w prostym teście sprawnościowym, oraz tych, u których to badanie musiało zostać przerwane ze względu na zbyt wysokie tętno.

A oto jak przedstawiają się szczegółowe wyniki ostatnich badań wśród wrocławskich gimnazjalistów: 

  • Nadwaga i otyłość występują u 18,7% przebadanych nastolatków (17,5% w I edycji).
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 27,6% jego uczestników (30% w I edycji).
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 61,2% badanych (59% w I edycji). 
  • W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 8,8% uczniów, a kolejne 9% w ogóle nie wzięło udziału w badaniu ze względu na trwałe dolegliwości zdrowotne. 
  • Nieprawidłową postawę ciała ma aż 94,1% badanych (93,6% w I edycji).
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 13% badanych uczniów, niebędących pod opieką okulisty (12% w I edycji).

Nie tylko badania

W PoZdro! badania oraz specjalistyczna opieka dla osób znajdujących się w grupie ryzyka to tylko jeden z elementów. Od chwili startu programu we Wrocławiu, czyli od września 2015 roku, Fundacja Medicover zrealizowała 11 warsztatów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej i dedykowanych rodzinom. Wzięło w nich udział udział 611 osób. Ponad 950 młodych ludzi poprawiało swoją wydolność fizyczną na zajęciach sportowych, organizowanych przez fundację. Byli też tacy uczestnicy programu, którzy bardzo dobrze wypadli na specjalnych warszatach kulinarnych – 82 uczniów nauczyło się przygotowywać zdrowe i smaczne posiłki. Natomiast z pakietu lekcji multimedialnych PoZdro! skorzystało 39 szkół gimnazjalnych na terenie Wrocławia.

Na kursie gotowania dla Prymusów we Wrocławiu, fot. PoZdro

– PoZdro! jest dla nas znakomitą okazją, by rozszerzyć te zadania, które we wrocławskich szkołach realizujemy od wielu lat. Medicover jest unikalnym partnerem, bo, szczerze mówiąc, do tej pory nie realizowaliśmy żadnego programu w taki długim okresie z żadnym partnerem biznesowym, który jest zaangażowany się społecznie – przyznaje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia. – Otrzymujemy też materiał do analiz i dalszej pracy w zakresie profilaktyki, dotyczącej dzieci i młodzieży wrocławskich szkół. Cieszymy się również, że tak wiele dzieci zostało objętych badaniem. W tym miejscu muszę też bardzo podziękować wszystkim dyrektorom szkół, którzy zaangażowali się w program organizacyjnie, tak by wpleść z zajęcia dydaktyczne badania przesiewowe – dodaje dyrektor Nyczak.

Program działa 

Do tego, by program spełnił swoje zadanie, potrzebna jest nie tylko atrakcyjna oferta dla jego uczestników. Duże, a bodaj największe znaczenie ma dobra wola, zaangażowanie, chęć zmian na lepsze i konsekwencja w działaniu zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Twórcy programu mówią bowiem, że zdarzają się przypadki, gdy zakwalifikowane do zajęć ze specjalistami dziecko jest z programu wycofywane przez opiekunów. W zasadzie bez podania przyczyn lub na skutek rozczarowania, że ich dziecko... za mało schudło. Koordynator Katarzyna Kostuch podkreśla, że PoZdro! nie jest stricte turnusem odchudzającym, który otyłego nastolatka ma przemienić w gibkiego „sportowca”. Najważniejsza jest bowiem edukacja. Nauczenie dobrych i zdrowych nawyków, które, przy konsekwentnym i mądrym wsparciu rodziny, zminimalizują lub wręcz zlikwidują ryzyko zachorowania przez dziecko chociażby na cukrzycę typu 2 i wzmocnią jego odporność i tężyznę fizyczną. Ci rodzice, i te dzieci, którzy to rozumieją, mogą teraz cieszyć się z efektów działania programu, tak jak np. Jakub Wojtkowski i jego rodzina. Chłopak zaczyna teraz kolejny rok cyklu dwuletnich spotkań ze specjalistami Fundacji Medicover, zmieniając styl swojego życia.

Kuba Wojtkowski (po prawej) i jego rodzice – chętnie przystąpili do programu i dzisiaj zbierają dobre owoce tej decyzji, fot. mawi

– Nasz syn od ponad roku spotyka się ze specjalistami w programie PoZdro! i widać efekty tej pracy. Kuba gubi zbędne kilogramy, waga pokazuje już ponad 6 kilogramów mniej; zmienia się skład jego ciała – w ciągu roku zgubił ponad 10 kg tkanki tłuszczowej, zbudował masę mięśniową. Kuba więcej się rusza, poprawił swoją wydolność fizyczną, która teraz jest doskonała. Cała rodzina zmienia nawyki i świetnie się z tym czujemy – mówi mama chłopca, Wioletta Wojtkowska.

 – Jak najbardziej czuję się dużo lepiej i łatwiej mi się wstaje z łóżka niż jeszcze rok temu – wtóruje mamie sam Kuba. – Zmieniłem nawyki zywieniowe. Teraz zjadam bardziej pożywne śniadanie, podobie drugie śniadanie – jest teraz bardziej wartościowe. Dużo warzyw jem na obiad, a wcześniej praktycznie nie nakładałem ich na talerz, a kolacja już nie jest taka ciężka – wcześniej robiłem sobie po prostu tosty. Wspierają mnie rodzice, no i w szkole spotykają mnie pochwały za to, jak teraz wyglądam – chwali się, bo ma czym, Kuba, który zaliczył w programie m.in. kurs kulinarny. Przed nim jeszcze rok nauki dobrych nawyków, który z pewnością jeszcze bardziej odmieni i życie nastolatka, i jego najbliższych.

Każdy ma taką szansę

Nie tylko Kuba i inni młodzi ludzie, którzy uwierzyli w PoZdro!, mogą cieszyć się z dobrze podjętej decyzji. Już bowiem po wakacjach podobne wyzwanie będzie mogła podjąć każda nastolatka i każdy nastolatek, zakwalifikowani w swoich szkołach do konsultacji ze specjalistami Medicoveru i do udziału we wszystkich oferowanych zajęciach programu. – We Wrocławiu realizować będziemy kolejną edycję badań, którą rozpoczynamy już we wrześniu –mówi Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover. – Ze względu na reformę szkolnictwa i likwidację gimnazjów, badania przeprowadzać będziemy w szkołach podstawowych. Wszystkie dzieci, które znalazły lub znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, będą objęte opieką indywidualną naszych specjalistów w dotychczasowym kształcie – wyjaśnia prezes Radziwiłł.

Teraz ruch leży po stronie potencjalnych zainteresowanych, a najbardzie ich rodziców. Warto, żeby skorzystali z tak łatwej możliwości pomocy dla swoich dzieci, a przy okazji zobaczyli, jakie sami popełniają błędy, np. żywieniowe, nawet wówczas gdy bardzo starają się zapewnić swoim pociechom wszystko to, co najlepsze. Ważne też, że gdy już nastolatek trafi do programu, powinien ukończyć wszystkie jego etapy. Rozsądne pokierowanie jego życiem w tym momencie z pewnością odbije się pozytywnym echem w przyszłości. Wszyscy przecież chcemy, żeby nasze dzieci były nie tylko mądre, ale i najzdrowsze na świecie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl