wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:58

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Program Mozart: aż 30 nowych projektów

W nowej odsłonie programu Mozart wybranych zostało aż 30 projektów, które będą realizowane w parach: naukowiec plus firma. Najwięcej przygotowali młodzi badacze z Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Realizowany po raz trzeci program Mozart koordynuje Wrocławskie Centrum Akademickie, instytucja nadzorująca współpracę miasta ze szkołami wyższymi. Jego celem jest wsparcie młodych uczonych i firm, które chciałby skorzystać w praktyce z ich wiedzy i doświadczenia.

Naukowiec za pracę dla przedsiębiorstwa dostaje przez rok 3 tys. zł brutto miesięcznie z miejskiej kasy. Nie musi odchodzić z uczelni, a doświadczeniem i obserwacjami zdobytymi podczas pracy na rzecz partnera biznesowego może się dzielić ze studentami.

Jak zyskuje firma? Za darmo ma pracownika, który z innej perspektywy ocenia jej efektywność, przynosi do realizacji pomysły, nad którymi pracował dotąd teoretycznie. Naukowcy mają z założenia stały dostęp do nowych, także zagranicznych technologii, badań, innowacyjnych rozwiązań.

Jak zyskuje miasto? Rezultatem współdziałania naukowców i przedsiębiorstw jest większa efektywność tych drugich, a tym samym nowe miejsca pracy oraz większe obroty.

W pierwszym Mozarcie wzięło udział 25 par, w drugim – 23. Do udziału w trzeciej odsłonie przedsięwzięcia, której wyniki właśnie ogłoszono, wybrano aż 30 projektów. Najwięcej firmują młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy biorą udział w 12 tandemach. Rozrzut tematyczny jest olbrzymi: od projektu urządzenia wspomagającego reimplantację włosów, po nowy system konstrukcyjny do budowy przęseł mostowych.

Badaczki z Uniwersytetu Przyrodniczego będą pracowały nad m.in. opracowaniem receptur i technologii nowych technologii na bazie ziarna kawowego z Etiopii oraz nowymi pomysłami wykorzystania wysłodzin po produkcji piwa. W końcu w Mozarcie biorą udział pracownicy uczelni artystycznej: Akademii Sztuk Pięknych. Jeden z projektów dotyczy opracowania nowych, uszlachetnionych mieszanek betonu, do których wykorzystane będą m.in. masy ceramiczne, stłuczka szklana, opiłki metali. Uzyskany dzięki temu nowy produkt może być wykorzystywany w dizajnie i małej architekturze.

Dr Marcin Haberla z Katedry Badań Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego zajmuje się analizą turystyki medycznej w Polsce. Sam znalazł firmę Reserveo, działającą przy wrocławskim Data Park, której zaproponował współpracę i udział w programie Mozart.

- Przygotuję w ramach strategii marketingowej ofertę dla obcokrajowców przyjeżdżających do Polski na kuracje. Jej celem jest zwiększenie liczby pacjentów korzystających z placówek medycznych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku – mówi dr Marcin Haberla. - Program Mozart to świetna okazja do wykorzystania w praktyce wyników moich badań.

W tegorocznym Mozarcie wezmą udział także naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Handlowej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl