wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Nieznany Wrocław
  5. Nieznany Wrocław – jak zrobić pogodę? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nacierające fronty, zaskakujące zwroty akcji, do tego najnowsze zdjęcia satelitarne i komputerowa analiza sytuacji – obrazek jak ze sztabu wojskowego? Nie, tak wygląda praca wrocławskich synoptyków pogody.

Reklama

Ulica Parkowa we Wrocławiu. W niewielkim dwupiętrowym budynku, tuż obok Parku Szczytnickiego, znajduje się Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Oddział we Wrocławiu. Od 1952 r. pracują tu synoptycy. Obecnie jest ich 11 i to oni przygotowują prognozę pogody dla Wrocławia i południowo-zachodniej części Polski.

Na zdjęciu Aleksandra Truchan, synoptyk (fot. Tomasz Walków)

– Najważniejszym zadaniem jest ciągłe śledzenie rozwoju sytuacji synoptycznej pod kątem prognozowania i ostrzegania przed wystąpieniem groźnych zjawisk meteorologicznych. Prognozy i ostrzeżenia opracowywane są z wielogodzinnym wyprzedzeniem – mówi Edyta Socha, p.o. z-ca kier. Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW – PIB Oddział we Wrocławiu.

Jak się robi pogodę?

W pokoju synoptyków: kilkanaście monitorów poustawianych na biurkach i wiszących na ścianach, do tego mapy, wykresy i komputery. To tu trafiają najnowsze informacje dotyczące atmosfery.

– Na mapy nanosimy izobary czyli linie łączące punkty o jednakowym ciśnieniu atmosferycznym. Widoczne są układy baryczne, niże i wyże. Za linią frontu zmienia się cyrkulacja powietrza, inna jest temperatura. To wszystko tworzy pogodę – tłumaczy Janusz Zieliński, synoptyk (fot. Tomasz Walków).

Synoptycy wykorzystując numeryczne modele prognostyczne, analizują informacje o stanie atmosfery otrzymywane z różnych źródeł detekcji, takich jak:

  • dane obserwacyjno-pomiarowe z całej Europy uzyskiwane w ramach międzynarodowej wymiany;
  • dane radiosondażowe ze stacji aerologicznej we Wrocławiu;
  • dane radarowe ze stacji radarowej w Pastewniku;
  • dane satelitarne z satelitów METEOSAT i NOAA;
  • dane z systemu detekcji burz.

Co godzinę obserwatorzy na stacjach metrologicznych w całym kraju dokonują pomiarów.

– To dla nas bardzo ważne. Na bieżąco analizujemy przebieg elementów pogody: zachmurzenie, zjawiska, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę powietrza czy wiatr. Nasza praca nie kończy się na napisaniu prognozy pogody. Synoptyk przez cały czas monitoruje przebieg pogody, by w razie konieczności natychmiast reagować, zaktualizować prognozę bądź wydać odpowiednie ostrzeżenie meteorologiczne – mówi Edyta Socha.

Wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane. Na przykład gdy nie sprawdzi się wielkość zachmurzenia, to inna będzie temperatura. Ważna jest też prognozowana wysokość opadów – deszczu lub śniegu. Na tej podstawie można przewidzieć zagrożenie powodziowe lub zimą, wysokość pokrywy śnieżnej.

Czasami ludzie dzwonią i interesuje ich jaka będzie pogoda podczas świąt, ferii czy wakacji. Jak ktoś zapyta jaka będzie tegoroczna zima, synoptyk, niestety, nie będzie mógł mu pomóc.

– Dysponujemy materiałami, na podstawie których możemy opracować prognozy krótko i średnioterminowe (do 7 dni) – tłumaczy Edyta Socha.

Jaka będzie pogoda w najbliższe święta? Zobacz, czy spadnie śnieg.

Praca non stop

Na dyżurze zawsze jest dwóch synoptyków. Jeden przygotowuje prognozę ogólną, drugi lotniczą. Ta pierwsza trafia m.in. do Wojewódzkich Sztabów Kryzysowych, policji, straży pożarnych czy mediów i można ją usłyszeć w radiu lub zobaczyć w telewizji. Do odbiorców sezonowych należą m.in. firmy odpowiedzialne za odśnieżanie dróg. Prognoza lotnicza obejmuje m.in. przelot samolotów i rejon lotniska. Pisane są specjalnym kodem, dzięki któremu są zrozumiałe dla lotników na całym świecie. Obejmują m.in. zachmurzenie, pułap i rodzaj chmur, kierunek i prędkość wiatru i widzialność.

Jak zostać synoptykiem?

Warunkiem jest dyplom wyższej uczelni. Najlepiej skończyć wydział geografii na uczelni wyższej, ale w tej pracy sprawdzają się też matematycy czy fizycy. Po studiach jest 1,5 roczny staż, na którym prognozy przygotowuje się pod okiem starszego kolegi. Po egzaminie państwowym zostaje się młodszym synoptykiem. Po stażach w innych ośrodkach i zdaniu kolejnego egzaminu państwowego można zostać synoptykiem. Ostatnim etapem kariery jest stopień starszego synoptyka i można nim zostać po ok. 10 latach pracy. Obecnie w Biurze Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu jest pełna obsada – 11 synoptyków. Pracują przez cały rok w systemie dyżurowym po 12 godzin, przez siedem dni w tygodniu.

– W tym zawodzie ważna jest wiedza i doświadczeniem, ale przydaje się też intuicja – podsumowuje Janusz Zieliński, synoptyk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl