Światowej sławy chirurg ponownie we Wrocławiu

Na III konferencji Przypadki medyczne.pl spotkają się światowej klasy chirurdzy. Do Wrocławia przyjadą m.in. prof. Maria Siemionow oraz prof. Adam Maciejewski, oboje dokonali udanych przeszczepów twarzy.

  • Prof. Maria Siemionow we Wrocławiu w 2011 roku, fot. Przypadkimedyczne.pl


Konferencja firmowana przez serwis i wydawnictwo Przypadkimedyczne.pl odbędzie się we Wrocławiu już po raz trzeci. Istniejący od 2009 r. serwis założył ówczesny student medycyny Mateusz Palczewski. To specjalistyczna platforma wymiany informacji na temat rozpoznania i leczenia nadzwyczajnych, niecodziennych przypadków chorób. Taka forma zdobywania doświadczenia nie zastępuje tradycyjnych metod kształcenia lekarzy, ma je tylko uzupełniać. Serwis szybko zdobył dużą popularność. Dzisiaj zarejestrowanych jest w nim ponad 12 tysięcy osób różnych specjalności medycznych.

Obok serwisu pod szyldem Przypadki medyczne powstało także wydawnictwo, które jest oficjalnie zarejestrowane przez MNiSW. Ważnym wydarzeniem są regularnie organizowane konferencje naukowe. W październiku na zaproszenie młodych pasjonatów medycyny znowu przyjadą wybitni lekarze.

Gośćmi specjalnymi będą prof. Maria Siemionow i prof. Adam Maciejewski. Absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych. W 2008 r. dokonała przeszczepu twarzy kobiety. Była to pierwsza w USA i czwarta na świecie operacja tego typu. Obejmowała aż 80 proc. twarzy, najwięcej z dotychczasowych tego rodzaju zabiegów.

Prof. Adam Maciejewski, chirurg z gliwickiego Centrum Onkologicznego. W 2013 r. dokonał, jako pierwszy w świecie, ratującego życie przeszczepu twarzy pobranej od zmarłego dawcy. W tym samym roku przeprowadził także przeszczep twarzy u młodej kobiety z zespołem Recklinghausena, która deformuje twarz w sposób zagrażający życiu.
– To będzie spotkanie z udziałem specjalistów światowej klasy i ciekawa wymiana doświadczeń - mówi Mateusz Palczewski.

To nie koniec listy gości z wybitnymi osiągnięciami. Podczas wrocławskiej konferencji wystąpią także: dr Anna Chrapusta z Krakowa, specjalizująca się w mikrochirurgii, oraz dr Adam Domanasiewicz, transplantolog, przez lata związany z trzebnickim ośrodkiem transplantologii, od niedawna pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Wśród prelegentów jest także znakomity chirurg dziecięcy prof. Dariusz Patkowski.

Konferencja zaplanowana na 8 października przeznaczona jest dla studentów kierunków medycznych oraz praktykujących lekarzy. Udział w prelekcjach jest odpłatny.

Więcej informacji na stronie internetowej III Konferencji Przypadkimedyczne.pl.

Zgłoś uwagę