wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prof. Jan Chmura przebiegł maraton na Antarktydzie

Profesor Jan Chmura, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, coraz bliżej zdobycia „Korony maratonów świata”. Właśnie zaliczył maraton organizowany na Antarktydzie.

Reklama

Fizjolog prof. Jan Chmura w maratonach zaczął brać udział zaledwie kilka lat temu, już po 60. urodzinach, wcześniej biegał hobbistycznie na krótszych dystansach. Do tej pory startował w maratonach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Ta forma aktywności tak mu się spodobała, że pomyślał o zdobyciu „Korony Maratonów Ziemi”, co daje udział w biegach na wszystkich kontynentach. Prof. Chmura brał udział w zawodach w Berlinie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Jerozolimie i Soweto. Kolejnym, szóstym diamentem do korony był maraton na Antarktydzie 13 marca.

fot. archiwum prywatne

Bieg odbywał się w arcytrudnych warunkach atmosferycznych, przy intensywnie padającym mokrym śniegu, prędkości wiatru sięgającej w porywach do 100 km na godzinę, przy olbrzymim mrozie.Prof. Jan Chmura relacjonuje: - Porywisty, przenikliwy wiatr, niska temperatura i przepocona odzież sportowa powodowały odczucie ogromnego zimna, co w szybkim tempie wychładzało organizm. Doprowadziło to w efekcie do głębokiej hipotermii, zaburzenia koordynacji ruchowej i ogromnych trudności w kontynuowaniu biegu.

Ze względu na lodowaty, zamarzający płyn izotoniczny oraz skurcze mięśni gardła i przełyku, nie mogłem podczas biegu w dostateczny sposób nawadniać organizmu, co doprowadziło ostatecznie do jego odwodnienia.

Uczestnicy musieli się zmagać także z niedogodnościami trasie, biegli po zmarzniętym śniegu, lodzie, a miejscami w wodzie spływającej z lodowca. Wrocławianin kilka razy przewrócił się, po kolejnym upadku złapały go bolesne kurcze mięśniowe. - Myślałem, że jest to już koniec mojego biegu. Nie miałem siły ponownie powstać, jednak wyzwolenie nadprzyrodzonych sił duchowych pozwoliło mi ukończyć ten ekstremalny maraton – przyznaje prof. Jan Chmura.

Z dotychczasowych maratonów ten był dla wykładowcy AWF największym wyzwaniem.

Prof. Jan Chmura: - Jednak przezwyciężanie trudności wyzwala w psychice sportowca nowe pokłady sił.  Dokonałem rzeczy dla mnie praktycznie niewyobrażalnej. Uzyskałem najlepszy czas w całej historii Antarktyka Maraton spośród Polaków startujących w mojej kategorii wiekowej 60-69 lat. Jako 67-latek osiągnąłem czas 4 godziny 6 minut i 42 sekundy.

fot. archiwum prywatne

Do zdobycia „Korony maratonów Ziemi” została jeszcze impreza w Sydney.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl