wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera baletowa w Operze Wrocławskiej 11 września
Kliknij, aby powiększyć
„Ognisty ptak” oraz „Cudowny mandaryn”, plakat materiały organizatorów
„Ognisty ptak” oraz „Cudowny mandaryn”, plakat

Świat muzyki klasyków XX wieku – Igora Strawińskiego i Beli Bartoka – w formie wieczoru z ich baletami – „Ognistym ptakiem” oraz „Cudownym mandarynem” już od 11 września w Operze Wrocławskiej. Warto skorzystać z tej okazji, bo, poza wrażeniami artystycznymi, to porządna lekcja muzyki współczesnej. Najlepszej.

Reklama

Ognisty ptak na szpitalnym oddziale

Reżyser obydwu baletów, choreograf Robert Bondara opowiadała na poprzedzającej premierę konferencji, że jego inscenizacje nie będą stricte klasyczne, ale też, nawet wzbogacone o nową oprawę, nie będą odbiegać od oryginału.

I tak akcja „Ognistego ptaka” rozgrywać się będzie w szpitalu (zamiast w lesie i ogrodzie jednego z bohaterów – złego czarownika Kościeja), a bohaterami będą pacjenci i personel. Jednak bez obaw, nawet w tej modernistycznej przestrzeni znajdzie się miejsce na baśniową atmosferę, jaka była znakiem charakterystycznym wystawionego w 1910 roku baletu. Dodajmy, że „Ognisty ptak” był pierwszym baletem, jaki Igor Strawiński skomponował dla słynnej grupy Balety Rosyjskie prowadzonej przez Sergiusza Diagilewa, a choreografię stworzył Michaił Fokin, jeden z najwybitniejszych twórców baletowych w historii. W oryginalnej wersji carewicz Iwan miał za zadanie uwolnić spod czarów Kościeja piękną carównę, a pomocny okazał się przy tym zadaniu tytułowy ognisty ptak.

Pożądliwy mandaryn

Jednoaktowy balet węgierskiego mistrza Béli Bartóka to historia o wielkiej namiętności, która zwycięża śmierć. Bohaterką jest dziewczyna wysłana przez szajkę złodziei na ulicę w charakterze wabika. Kogo zdoła namówić, by z nią poszedł, ten pada ofiarą rabusiów, a nierzadko ginie. Kiedy dziewczyna spotyka cudzoziemca (tytułowego mandaryna) w nim zaczyna płonąć pożądanie, a zabity przez złodziei podnosi się i wciąż idzie za dziewczyną. „Cudownego mandaryna” Bartók skomponował w latach 20. minionego wieku. Po premierze niemieckiej w 1926 roku nie dopuszczono do ponownego wystawienia (prapremiera węgierska odbyła się dopiero blisko 20 lat później) – uważano spektakl za szokujący. Dziś szoku raczej nie będzie, warto natomiast wsłuchać się w genialną muzyką, jaka funkcjonuje także poza teatrem operowym i jest wykonywana przez filharmoników na całym świecie (jako suita).

Premiera 11 września, pozostałe spektakle we wrześniu 13 i 14 września o 19.00. Bilety kosztują 20-200 zł.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl