Pracownia Miast: „Wrocław Bez Smogu”

Dziewięć wykładów i debata o tym jak pozbyć się smogu z Wrocławia. Kolejne spotkanie Pracowni Miast, organizowane przez wrocławską redakcję Gazety Wyborczej, odbyło się 23 lutego na Politechnice Wrocławskiej.


Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem warsztatów na temat programu KAWKA: „Uciepłowniamy wrocławskie kamienice”. Uczestnicy spotkania podkreślali, że podłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej i rezygnacja z opalania mieszkań węglem, to najlepszy sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Podczas wykładów uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jakie rozwiązania antysmogowe wprowadziły m.in. władze Sztokholmu. Przedstawione zostały możliwości i perspektywy dla elektrycznych i hybrydowych autobusów oraz kolei aglomeracyjnej. W drugiej części był wykład o smogu jako trucicielu, czyli o wpływie zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Wśród pozytywnych przykładów jak budować w sposób zrównoważony – także dla czystości powietrza – zostało przedstawione osiedle Nowe Żerniki. Natomiast o społecznych działaniach antysmogowych opowiadali przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Spotkanie zakończyło się debatą, w której wzięli udział Wojciech Adamski wiceprezydent Wrocławia, Jerzy Michalak wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, dr hab. inż. Maciej Kruszyna z Politechniki Wrocławskiej, Maciej Bogdan Tomaszewski członek zarządu i dyrektor Handlu i Rozwoju Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA, Tomasz Śmilgiewicz dyrektor sprzedaży w Fortum Power and Heat Polska oraz Aleksander Marek Skorupa prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Po debacie jego uczestnicy podpisali deklarację „Wrocław bez smogu”, w której zobowiązują się do wspólnej walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Zgłoś uwagę