wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pracowity rok MPWiK Wrocław za nami

Podsumowanie 2016 roku we wrocławskim MPWiK. Spółka ujawnia także swoje przyszłoroczne plany.

Reklama

Zakończenie budowy kanalizacji na 11 wrocławskich osiedlach, usprawnienie procesu rozliczania się z mieszkańcami za wodę a także kolejne badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznymi i ogromna popularność Hydropolis.  Tak w skrócie można podsumować 2016 rok w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.  Spółka już zapowiada, że w nadchodzącym roku wcale nie zamierza zwalniać tempa rozwoju i inwestycji. MPWiK w 2016 roku zrealizowało w sumie ponad 100 inwestycji o łącznej wartości przeszło 100 milionów złotych. Plan inwestycyjny, zakładał przede wszystkim modernizację i rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Głównym zadaniem było  zakończenie budowy  sieci kanalizacyjnej na osiedlu Kowale, Polanowice, Sołtysowice, Widawa, Lipa Piotrowska i Ratyń. Dzięki wysiłkowi pracowników i realizacji planu inwestycyjnego z nowej sieci kanalizacyjnej może już korzystać w sumie 3 tysiące gospodarstw domowych a Wrocław jest skanalizowany w około 99,5%  i stale umacnia się w czołówce najlepiej skanalizowanych miast w Europie, wyprzedzając takie miasta jak Paryż. To istotny skok cywilizacyjny –  podkreśla Zdzisław Olejczyk Prezes MPWiK S.A. Realizowana przez spółkę strategia gospodarki wodno-ściekowej jest doceniana przez europejskie kraje. Rozbudowa sieci kanalizacyjnej dała Wrocławiowi tegoroczny tytuł ECO-MIASTO 2016 przyznawanego w konkursie przez Ambasadę Francji w Polsce.

Ułatwienia dla mieszkańców w rozliczaniu za wodę

Wiosną wrocławskie MPWiK jako jedna z pierwszych firm wodociągowych w kraju wprowadziło dla swoich klientów miesięczny cykl rozliczeniowy za wodę i ścieki. Zmiana oznacza wygodę dla odbiorców, ponieważ odczyt wodomierzy odbywa się zdalnie poprzez urządzenia elektroniczne i nie wymaga nawet wchodzenia pracowników spółki na teren posesji.  Klienci otrzymują fakturę co miesiąc, płacąc tym samym za faktyczne zużycie wody i odprowadzone ścieki a nie tak jak dotychczas na podstawie prognoz, co dla niektórych mieszkańców mogło być uciążliwe. Nowoczesne rozwiązania informatyczne nie są obce spółce. MPWiK w 2016 roku zdobyła tytuł „Lidera Informatyki 20- lecia” w kategorii użyteczność publiczna. Kapituła konkursu orgaznizowanego przez magazyn Computerworld, doceniła spółkę  za stosowanie nowoczesnych aplikacji i rozwiązań usprawniających prace m.in. przy usuwaniu awarii.

Społeczna odpowiedzialność, czyli edukacja ekologiczna

Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie uruchomione przez MPWiK w grudniu ubiegłego roku, z miejsca stało się jedną z głównych atrakcji turystyczno-edukacyjnych we Wrocławiu. Wystawę opowiadającą o wodzie zobaczyło już ponad 270 tysięcy osób. Hydropolis przyciąga grupy szkolne i turystów z Polski i zagranicy. Doceniają je zwiedzający i niezależne grona eksperckie – miano Cudu Polski 2016 w plebiscycie National Geographic i Dolnośląski Klucz Sukcesu to tylko niektóre nagrody przyznane w pierwszych miesiącach działalności. Jesienią centrum wprowadziło do oferty zajęcia warsztatowe dla szkół, podzielone na cztery grupy wiekowe i dostosowane do podstawy programowej. Hydropolis zyskało także dwóch Ambasadorów – Dona Walsha i Ryszarda Horowitza. Ten pierwszy jest wybitnym oceanografem i jedną z trzech osób, które dotarły do najgłębszego miejsca na Ziemi (Głębia Challengera). Ryszard Horowitz to światowej sławy polski fotografik, autor wystawy prezentującej historyczne obiekty wrocławskich wodociągów.

Centrum Nowych Technologii

Kończący się rok, był niezwykle pracowity dla działającego w spółce zespołu naukowo-badawczego działającego pod nazwą Centrum Nowych Technologii. Pracownicy wykorzystując w swojej pracy nowoczesne narzędzia i dwie Stacje Badawcze realizowali szereg badań, które pozwalają usprawnić procesy związane z produkcją wody i oczyszczaniem ścieków. Obiecująco zapowiadają się prace nad projektem realizowanym przez MPWiK wspólnie z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Przyrodniczym. Dotyczy on bakterii anammox, która bardzo efektywnie usuwa związki azotu w procesie oczyszczania ścieków. Cieszymy się, że prace prowadzone są we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Mamy nadzieję, że badania zakończą się sukcesem i zwiększymy efektywność tej cennej bakterii. To pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii do oczyszczania ścieków, co korzystnie wpłynie na środowisko – zaznacza Tomasz Konieczny Dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK.  Dotychczasowe wyniki są na tyle obiecujące, że projekt realizowany z uczelniami zdobył w tym roku dofinansowanie z programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju a jego część jest też przedmiotem zgłoszenia patentowego w Urzędzie Patentowym RP.

Przyszły rok pełen wyzwań inwestycyjnych

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w 2017 roku planuje ponad 140 inwestycji  na łączną kwotę blisko 80 milionów złotych. Zadania dotyczą głównie zagospodarowania nadmiaru ścieków pogody deszczowej jak również przebudowany zostanie system ujęć wody. W tym ostatnim przypadku,  zwiększy się bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców.  MPWiK w przyszłym roku rozpocznie również modernizacja Zakładu Produkcji Wody „Mokry Dwór”. W planie są kolejne lokalne uzupełnienia istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej a także modernizacja istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej . Łącznie na inwestycje w 2017 wydanych zostanie blisko 80 milionów złotych. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl