wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Z małą córką do ginekologa

We Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego powstaje miejsce, gdzie badane będą ginekologicznie i leczone na miejscu już kilkuletnie dziewczynki. Całodobową pomoc medyczną będą mogły też uzyskać ofiary przemocy seksualnej. Będzie to jedyny taki ośrodek na Dolnym Śląsku. Potrzeba jednak pieniędzy na specjalistyczny sprzęt, zwłaszcza do USG. 

Reklama

Ponadregionalne Centrum Ginekologii Dziewczęcej tworzone jest w Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego (w szpitalu SPSK1) przy ul. Chałubińskiego 3. Będzie to ośrodek dla wszystkich przypadków schorzeń ginekologicznych dotyczących małych i nastoletnich dziewczynek. W ramach Centrum codziennie będzie czynna poradnia ginekologii dziewczęcej, a przypadki nagłe będą konsultowane całodobowo.

– Już rozpoczęliśmy działalność poradni dziewczęcej, a pozostałą część ośrodka uruchomimy za miesiąc lub dwa, gdy zakończy się remont pomieszczeń – mówi prof. Lidia Hirnle, kierownik I Kliniki Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu. Gabinet ginekologiczny przystosowany do przyjmowania dziewczynek działa na parterze, pozostałe pomieszczenia ośrodka mieszczą się na I piętrze. Przedstawiciele kliniki chcą, aby poczekalnia dla dzieci była oddzielna.

USG od najmłodszych lat

 Będziemy koncentrować się na profilaktyce zdrowia dziewczynek od najmłodszych lat. Poradnia będzie robiła badania przesiewowe. Chcemy zachęcić mamy do wizyt z małymi córkami u ginekologa oraz mamy dziewcząt w wieku dojrzewania. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym można zrobić nieinwazyjne badania USG jamy brzusznej, bez wziernikowania – tłumaczy prof. Lidia Hirnle.

Dzięki badaniom przesiewowym można już we wczesnym wieku wykryć u dziewczynek np. wady rozwojowe macicy, endometriozę czy guzy miednicy małej, które w przyszłości mogą stać się przyczyną np. bezpłodności.

Małe pacjentki będą też na miejscu operowane i hospitalizowane. W Centrum będą też objęte konsultacjami dziewczynki z oddziałów hematologicznych po radio- i chemioterapii, oddziałów chirurgicznych, endokrynologicznych, psychiatrycznych (anoreksja, bulimia, otyłość).

Lekarki pomogą małym pacjentkom

Centrum Ginekologii Dziewczęcej będzie też udzielało pomocy dziewczynkom – ofiarom molestowania seksualnego i przemocy w rodzinie. Jak zapewnia prof. Lidia Hirnle, ośrodek będzie całodobowo współpracować z policją we wszystkich drastycznych przypadkach przemocy wobec małoletnich dziewczynek.  

Aby zmniejszyć stres dziewcząt, w zespole są kobiety-lekarki. Centrum będzie współpracować z chirurgami, urologami, endokrynologami dziecięcymi. W razie konieczności pomagać też będą psycholodzy dziecięcy, z którymi klinika współpracuje.

Kierownik kliniki przyznaje jednak, że aby Centrum mogło sprawnie działać, powinno mieć dobrze wyposażony aparat do USG, kolposkop i sprzęt do operacji laparoskopowych, na które trzeba wydać łącznie ponad 400 tys. zł. Część funduszy na sprzęt było zbieranych na ostatnim XIII Balu Dobroczynnym Anny i Rafała Dutkiewiczów. 15 proc. z zebranych pieniędzy ma być przekazanych właśnie na wyposażenie Centrum Ginekologii Dziewczęcej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl