wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kartka z przeszłości – spotkanie miłośników pocztówek

Gdy wysłano pierwszą pocztówkę prawie 150 lat temu, nikt nie spodziewał się, jaką zdobędzie popularność na przełomie XVIII i XIX wieku. Dzisiaj, w świecie smsów i mejli, takie listy tracą na znaczeniu. Nie znaczy to jednak, że nikt o nich nie pamięta. Postcrosserzy regularnie organizują meetingi, na których mogą podzielić się swoimi pocztówkowymi doświadczeniami.

Reklama

Taki zlot odbędzie się 14 lipca w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Będzie to już druga edycja organizowana przez tę instytucję i Pocztę Polską S.A. Pocztówkarze spotkają się o 11.00 na uroczystym otwarciu spotkania. Dla uczestników zorganizowano takie atrakcje, jak test wiedzy i stoisko pełne nowości filatelistycznych. Oprócz tego przez cały dzień będzie można zwiedzać Muzeum Poczty i Telekomunikacji za darmo na hasło „postcrossing”. Gdy w zeszłym roku najważniejszym punktem programu było podziwianie Penny Black, najstarszego znaczka na świecie, w tym będzie to podpisywanie wniosku o własny, postcrossingowy znaczek w 2020.

Zobacz szczegółowy program:

Postcrossing Meeting 2017

Spotkania
Termin 14 lipca 2017 11:00

Miejsce Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Zobacz

Pocztówkowy szał...

Na takie zloty przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Fani organizują ich mnóstwo w różnych miastach w ciągu całego roku. Dzięki popularności ich społeczności kartkom pocztowym nie grozi wymarcie.

– Ludzie w dzisiejszych czasach zdominowanych przez elektronikę i anonimowość w sieci szukają indywidualnego kontaktu z drugim człowiekiem. Nie wszyscy mają możliwość podróżowania po świecie, a dzięki otrzymywaniu pocztówek z różnych odległych części świata mogą poznać odległe zakątki oraz ich kulturę – mówi Joanna Rupnicka, regionalna koordynatorka ds. filatelistyki we Wrocławiu.

„Quo vadis”, pocztówko?

Wysyłanie kartek rozpowszechniło się w Austro-Węgrzech. Po krótkim czasie większość krajów europejskich przejęło pocztówkową manię. Nie od początku były wysyłane jako listy z obrazkami. Pierwotnie miały to być po prostu wiadomości niezamknięte w kopertach. Dopiero potem zaczęto umieszczać na nich panoramy miast i obrazy. Wydawano serie tematyczne.

Polską nazwę „pocztówka” wymyślił sam Henryk Sienkiewicz. Gdy w 1900 roku Towarzystwo Dobroczynności zorganizowało wystawę kart ilustrowanych w Warszawie, ogłoszono konkurs. Spośród prawie 300 propozycji wybrano właśnie tę autorstwa Sienkiewicza.

Monika Bierońska

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl