wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zobacz Wrocław od strony Odry, bo to... inne miasto

Zobacz Wrocław od strony Odry, bo to... inne miasto

Kliknij, aby powiększyć
Rejs po Odrze nieopodal  bulwaru Politechniki mawi
Rejs po Odrze nieopodal bulwaru Politechniki

To, jak dziś wygląda Wrocław z perspektywy rzecznego szlaku, potrafi zaskoczyć. Na co dzień, przemieszczając się ulicami, zwłaszcza wśród ruchu samochodów i miejskiej komunikacji, trudno tak naprawdę dostrzec często dostojne piękno mijanych obiektów i terenów. Zwłaszcza tych, które zostały ostatnio odbudowane, jak nadodrzańskie bulwary. Wybierzcie się na rejs po Odrze, by się przekonać, jak te odnowione miejsca ożyły i że Wrocław od strony rzeki to jakby... inne miasto.

Reklama

My przyglądaliśmy się „nowemu” Wrocławiowi z pokładu popularnej „Goplany”, podczas specjalnego rejsu, na zaproszenie prezydenta Rafała Dutkiewicza. 

– Chcieliśmy pokazać, że pojawiający się od lat postulat odwrócenia Wrocławia do Odry jest mocno realizowany – mówi Rafał Dutkiewicz. – Remonty bulwarów, m.in. Xawerego Dunikowskiego, Marii i Lecha Kaczyńskich czy oddanego niedawno mieszkańcom bulwaru ks. Aleksandra Zienkiewicza – to kolejny, w zasadzie końcowy etap na drodze „jednania się” miasta ze swoją główną rzeką. Pierwszym etapem była iluminacja obiektów położonych nad Odrą – dodaje prezydent, któremu podczas wycieczkowej „wizji lokalnej” towarzyszą m.in. Jacek Sutryk – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM, Marek Żabiński – zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia, Monika Pec-Święcicka – zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Grażyna Adamczyk-Arns – prezes Wrocławskiej Rewitalizacji.

 Słowo się rzekło...

 ...w październiku ubiegłego roku, gdy o prace nad odzyskiwaniem nabrzeży dla Wrocławia pytaliśmy, podczas podobnego rejsu, wiceprezydenta Adama Grehla. Niespełna dziewięć miesięcy później konfrontujemy zapowiedzi zmian z rzeczywistością. Bulwary Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich – o których Rafał Dutkiewicz mówi, że „wrocławianie wzięli je od razu w posiadanie” – i nasadzona na nich nową roślinność (94 drzewa, 10 tys. roślin cebulowych i krzewów, oraz trawy na bulwarze Dunikowskiego) – robią znakomite wrażenie. Zresztą w ogóle zieleń – nie tylko ta dosadzona – to bardzo mocna strona nadodrzańskich terenów w mieście. Tam gdzie Odra spotyka się z Oławą, czyli za mostem Grunwaldzkim, mijamy gęste chaszcze w iście „mazurskich” klimatach, gdzie swoje siedziby mają raczej niemiejskie zwierzęta, jak bobry czy wodne żółwie. Patrzymy na nowe pomosty, schody, na których można posiedzieć i odpocząć, ale i: – Można też przycumować bezpłatnie jakąś małą jednostką pływającą, zabierać lub wysadzać pasażerów – mówi Jacek Sutryk. – Przy urzędzie wojewódzkim pomostami zarządza na przykład Młodzieżowe Centrum Sportu i tam mogą cumować większe jednostki. Jest też możliwość sleepingu tych łodzi – dodaje dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Bulwar Dunikowskiego

Ruch na wodzie jest spory – to zapewne także zasługa sezonu urlopowego i świetnej pogody, gdy największe pływające po Odrze statki wycieczkowe robią i po dziesięć kursów dziennie. Patrzymy, jak „Goplana” mija inne jednostki, także tramwaje wodne czy gondole. Są i amatorzy kajaków, którzy korzystają również z floty Zatoki Gondoli. Trzeba też wspomnieć o wioślarzach – zwłaszcza w kontekście bulwaru Politechniki, który jest bardzo mocnym i atrakcyjnym punktem na mapie odrzańskiego szlaku w mieście. 

Sprawdź rejsy po Odrze i wypożyczalnie sprzętu wodnego

Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich

– Część nadodrzańska jest niemal ukończona, zaawansowane prace trwają teraz na Widawie – mówi Rafał Dutkiewicz. Szczególnie ceni sobie, powstałe przy okazji remontu nabrzeży, przeloty pod mostami, wydłużające ciągi spacerowo-rowerowe. – Działa już dziesięć takich przejazdów, a powstanie jeszcze drugie tyle – dodaje Marek Żabiński z Biura Rozwoju Wrocławia.

– Cieszymy się, że Wrocław ponownie staje się miastem nadodrzańskim, pamiętając o tym, że jego sieć rzeczna składa się przecież łącznie z siedmiu rzek i jeszcze wielu pomniejszych cieków. Od teraz, na pytanie o najbardziej rozpoznawalne i charakterystyczne rzeczy dla naszego miasta, możemy śmiało przywoływać i Odrę, i położone nad nią bulwary – mówi Rafał Dutkiewicz.

Bulwar ks. Aleksandra Zienkiewicza

Odra zespolona z całym miastem na nowo

Pamiętamy jednak, że wrocławskie nabrzeża przeszły przemianę nie tylko na trasie od Przystani Kardynalskiej do Przystani Zoo, którą przemierzamy podczas rejsu „Goplaną”. W zasadzie wszedzie tam, gdzie Odra przecina miasto, jak w okolicach Uniwersytetu czy na terenach przylegających do starej Odry i kanału miejskiego, nabrzeża zmieniły się diametralnie, stając się wielką atrakcją dla mieszkańców. Można nawet powiedzieć, że paradoksalnie to także „zasługa” powodzi tysiąclecia sprzed 19 lat – bez szkód, które wyrządziła, i konieczności zabezpieczenie się przed podobną klęską możliwe, że nie doczekalibyśmy się we Wrocławiu gruntownej rewitalizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. 

Zobacz zdjęcia, zrobione 22 lipca podczas rejsu z Przystani Kardynalskiej w stronę Przystani Zoo

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl