wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wiosna na balkonie i tarasie [PORADNIK]

Zamiast gromadzić na balkonie lub tarasie różnego rodzaju śmieci i zamieniać go w składzik niepotrzebnych rzeczy postarajmy się , by stał się miłym miejscem, gdzie można odpocząć, a także wyhodować podręczne zioła, a nawet warzywa.

Reklama

Po pierwsze sprzątanie

  • Przejrzyjmy rzeczy zgromadzone na balkonie. Czy na pewno potrzebne są nam stare słoiki, połamane meble, czy niedziałająca lodówka? Z pewnością większość z nich można wyrzucić lub przenieść np. do piwnicy
  • Zamiećmy balkon lub taras z ubiegłorocznych liści, kurzu i innych nieczystości
  • Przyjrzyjmy się podłodze na tarasie lub balkonie. Być może trzeba przykleić ubity kafel, uzupełnić fugę, a w ogóle położyć nową podłogę? Oszacujmy koszty i wybierzmy najlepszą naszym zdaniem opcję.

Zaplanujmy przestrzeń

  • Zastanówmy się do czego będziemy wykorzystywać balkon lub taras. Czy to miejsce, w którym będziemy pić poranną kawę, a popołudniami odpoczywać. Czy może potraktujemy balkon jak plenerową szklarnię i zajmiemy się na nim wyłącznie hodowlą roślin? W obu przypadkach czekają nas zakupy potrzebnego sprzętu. Na balkonie lub tarasie rekreacyjnym powinny się znaleźć meble ogrodowe odporne na pogodę. Na balkonie – grządce musimy ustawić odpowiednie donice, skrzynki na rośliny lub etażery. Zastanówmy się czy bardziej odpowiadają nam donice plastykowe, czy gliniane. Nie musimy kupować nowego sprzętu – przejrzyjmy oferty na serwisach aukcyjnych, odwiedźmy targowisko w naszej okolicy. Czasem można znaleźć tam prawdziwe perełki!

  • Uwaga na zwierzęta! Jeśli masz w domu zwierzęta i będziesz je wypuszczać na balkon lub taras zastanów się nad zainstalowaniem zabezpieczeń. Jeśli masz kota bezpieczniej będzie osiatkować balkon, by pupil nie wyskoczył w pogoni za ptakiem.
  • Policzmy ile mniej więcej będziemy potrzebować ziemi do wypełnienia nią donic i doniczek. Kupmy odpowiedni rodzaj podłoża. Innej ziemi potrzebują pelargonie, a innej iglaki.

Wybierzmy rośliny

W marcu można już udekorować balkon kwiatami. Wprawdzie przymrozki i zmiany temperatury będą trwać aż do maja to jednak z reguły są one przygruntowe i nie grożą roślinom balkonowym. Na wszelki wypadek jednak lepiej posadzić rośliny odporne na niskie temperatury.

Do wiosennej aranżacji nadają się:

  • Pierwiosnki (można kupić je w dużej gamie kolorów)
  • Jaskry azjatyckie, które dużo lepiej czują się na dworze niż w ciepłym mieszkaniu
  • Bratki
  • Rośliny cebulowe (wiosną możemy kupić za nieduże pieniądze żonkile, krokusy, tulipany, szafirki, cebulice, hiacynty w doniczkach, które zdecydowanie dłużej będą zdobić nasz balkon niż wielkanocny stół)

Późniejszą wiosną można już posadzić inne obficie kwitnące kwiaty. Te najpopularniejsze to:

  • pelargonie – zwykłe i pnące
  • surfinie (wymagają regularnego podlewania i nawożenia)
  • do skrzynek możemy też posadzić sadzonki roślin jednorocznych jak aksamitka, cynia, heliotrop, lobelia, petunia, smagliczka, tytoń ozdobny, werbeny oraz pnącza – kobea i wilec. Sadzi się je po 15. maja.
  • wprost do donic można wysiać takie rośliny jak: agastache, chaber bławatek, dziwaczek, kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, ośmiał, porcelanka, ślazówka. Wysiewa się je zazwyczaj wiosną w marcu-kwietniu, a niektóre można też jesienią, aby wcześniej zakwitły (nagietki, smagliczki, kosmos, agastache). Rośliny wrażliwe na chłód, jak groszek pachnący i fasola ozdobna, wysiewa się po 15 maja.
  • Po 15 maja można wysadzić do doniczek rośliny wieloletnie jak begonie bulwiaste, dalie, fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, scewole.
  • w maju można też założyć ogródek ziołowy – wysiać bazylię (wybierzmy różne odmiany – zwykłą, grecką i czerwoną. Będą się ładnie prezentować), cząber, tymianek, lubczyk, kolendrę, szałwię.

  • Jeśli mamy dużo miejsca na balkonie możemy hodować na nim karłowe odmiany roślin iglastych i liściastych, krzewy szczepione na podkładkach w formie niewielkich drzewek, odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary, róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu oraz dobrze znoszące formowanie zimozielone bukszpany i ostrokrzewy. Wiele szkółek przygotowuje drzewa strzyżone i formowane na podporach i stelażach.

Owoce i warzywa na balkonie

Jeśli mamy duży taras lub spory balkon możemy pokusić się o założenie podręcznego warzywnika

  • W małych doniczkach na balkonie może być uprawiany szczypiorek, sałatę, rukolę, rzodkiewkę, pietruszkę naciową kędzierzawą, cykorię liściową
  • W pojemnikach średniej wielkości (o pojemności 5 - 10 litrów) dobrze będzie rosła papryka ostra, seler oraz pomidory drobnoowocowe typu „cherry”.
  • Duże pojemniki (ponad 10 litrów) przeznaczmy dla wysokich odmian pomidora i dla fasoli. Takie warzywa jak pomidor, sałata, papryka w razie potrzeby możemy przesadzać z mniejszych pojemników do większych, bowiem dobrze znoszą przesadzanie
  • W pojemnikach wiszących możemy hodować truskawkę lub poziomkę pnącą
  • Miłośnicy ziemniaków mogą je uprawiać na balkonie w bardzo prosty sposób. Wystarczy duży ok. 50 litrowy worek ziemi. Ustawiamy go w kącie balkonu lub tarasu i nacinamy w kilu miejscach. W dziury wpychamy ziemniaki z oczkiem, z których wyrośnie roślina. Już w lecie będziemy mogli cieszyć się młodymi ziemniaczkami w własnej uprawy. Nie zapomnijmy tylko o regularnym podlewaniu!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl