wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:33

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy gimnazjaliści napisali książkę. Walczą o jej wydrukowanie

„19:17 Przetrwać” – kolejny dowód na to, że wśród polskich, w tym wrocławskich, gimnazjalistów jest wiele i to już całkiem dobrze oszlifowanych diamentów, które błyszczą swoim talentem. „19:17 Przetrwać” to książka, którą od treści poczynając, przez opracowanie graficzne, na publikacji w sieci kończąc, stworzyli uczniowie Gimnazjum nr 14. Teraz liczą na to, że ich dzieło ukaże się klasycznym drukiem. O to właśnie walczą w ogólnopolskim konkursie, a my możemy im pomóc w zbliżeniu się do wygranej. Warto!

Reklama

Konkurs nosi nazwę „Misja – książka!” i jest ogólnopolskim turniejem literackim, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczą w tworzeniu własnej książki. Zorganizowali go Fundacja Nowoczesna Polska i Ridero IT Publishing Sp. z o.o. Żeby stanąć do rywalizacji, należało wywiązać się z kilku warunków. Główny był taki, że dzieło literackie musi powstać w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero.

Gimnazjaliści z „14” podejmują wyzwanie 

– Zaproponowałam uczniom naszej szkoły udział w tym ogólnopolskim konkursie. Zgłosiło się kilkanaście osób. Ostatecznie książka powstała siłami twórczymi dziesięciorga uczniów z klas drugich i trzecich – wyjaśnia Wanda Jełowicka, nauczyciel bibliotekarz, opiekun drużyny z Gimnazjum nr 14, która podjęła się „Misji – książka!”.

Dorota Błaszczyk, Michalina Cielińska, Maksymilian Kołodziej, Natalia Konieczna, Daria Król, Dagmara Protaś, Amelia Przybylska, Dominika Sowińska, Maria Szafran – jako autorzy opowiadań oraz w roli ilustratorki Katarzyna Dyderska – w niespełna trzy tygodnie zapełnili treścią swoich opowiadań strony na razie wirtualnej książki, która jeśli zakwalifikuje się do ogólnopolskiej TOP 50, a potem zostanie uznana przez jury za jedną z najlepszych – może ukazać się w realu, czyli jako tradycyjna, pachnąca farbą drukarską publikacja. Tego tak naprawdę życzyliby sobie młodzi twórcy, nawet bardziej niż przewidzianych w regulaminie konkursu nagród rzeczowych, jak tablety czy inne elektroniczne gadżety.

Wanda Jełowicka przyznaje, że drużyna, która wydała „19:17 Przetrwać”, to zespół bardzo kreatywnych osobowości, o bujnej wyobraźni, umiejących patrzeć i dostrzegać, analizować, a potem spisywać swoje obserwacje w przeróżnych literackich formach. Co kryje się pod dość zagadkowym tytułem ich książki? 

– Zgodnie z zasadami konkursu opowiadania składające się na książkę powiązane miały być wspólnym tematem. Jego wybór zależał od uczestników turnieju – wyjaśnia opiekunka wrocławskiej drużyny. – Po burzliwej dyskusji postanowiliśmy, że naszym tematem przewodnim będzie problem przetrwania w obliczu jakiegoś problemu bądź po decydującym wydarzeniu. Powstało dziewięć opowiadań zawierających dziewięć różnych wizji walki o przetrwanie, których akcja dzieje się i w dobrze znanej nam rzeczywistości, i w alternatywnym świecie fantasy. A pierwszy człon tytułu naszego tomiku – „19:17” – to dodatkowy, może trochę zagadkowy, element łączący wszystkie opowiadania.

To się czyta… Dobrze!

Zaglądamy więc na stronę, gdzie można przeczytać dziewięć opowiadań i obejrzeć ilustrujące je rysunki autorstwa gimnazjalistów.

Otwieramy wirtualną książkę, na okładce której widnieje oszczędna w formie, lecz niewątpliwie intrygująca w wyrazie grafika. Jak można później się przekonać, świetnie korespondująca z pozostałymi ilustracjami – artystycznymi komentarzami do poszczególnych opowiadań, dobrze oddającymi klimat czasami dość „pokręconych” wątków. To ostatnie stwierdzenie to bynajmniej nie zarzut pod adresem autorów, a raczej wyraz uznania dla ich literackiej wyobraźni i swobodnego posługiwania się słowem pisanym, w wielu fragmentach wręcz brawurowo.

(…) Biznes „Króliczków z Kapelusza” dynamicznie i gwałtownie się rozwijał, natomiast młode Samia i Robin większość czasu spędzały w swoim towarzystwie. Przyszedł jednak dzień, kiedy wszystko stanęło na głowie – Samia i Robin siedziały osobno w swoich domach, panowie Guterriez Diaz-Garcia i Robbins dokonywali bezpiecznych transakcji w sposób dość anemiczny, natomiast „Króliczki z Kapelusza” dały ostatni występ, albowiem, szesnastego października, o dziewiętnastej siedemnaście, Ruby Robbins po jednej z Zamian Głów poczuła się dziwnie. Potem poczuła się źle. Potem poczuła się gorzej, a na końcu zmarła. (Maria Szafran, „Łapy precz!”)

Na stronie, gdzie zamieszczono „Przetrwać”, czytamy o tym zbiorze: „Różni autorzy, różne opowiadania – napisane bezpośrednio i prosto lub metaforycznie i z niedopowiedzeniami. Skierowane do wszystkich, niezależnie od upodobań”. Pełna zgoda.

Okładka książki autorstwa Katarzyny Dyderskiej. Pozostałe ilustracje zobacz w galerii pod tekstem 

Głosujemy na „19:17 Przetrwać”!

Od 15 listopada internauci mogą głosować na poszczególne zbiory opowiadań, wystawione na stronie konkursu. Każdy może oddać wyłącznie jeden głos na jeden ze zbiorów, używając Facebooka, Twittera albo poczty e-mailowej. Głosowanie potrwa do 15 stycznia 2017 r., a dwa dni później zostanie ogłoszony ranking TOP 50 zbiorów, które przejdą do drugiego etapu. Potem to już od profesjonalnego jury zależeć będą wyniki konkursu.

Spośród 50 prac jurorzy wybiorą laureatów w dwóch kategoriach – w głównej (najwyżej oceniony zbiór opowiadań) przyznane zostaną laury Złotego Pióra, Srebrnego Pióra i Brązowego Pióra, a w specjalnej nagrodzonych zostanie pięć najlepszych opowiadań, wybranych indywidualnie przez poszczególnych członków jury. Wszyscy finaliści zostaną wyróżnieni dyplomem dla najlepszej pięćdziesiątki, a każda drużyna otrzyma pamiątkowy dyplom uczestnictwa w formie elektronicznej.

Nagrodą główną jest tablet dla każdego pisarza z danej drużyny oraz puchar dla całego zespołu. Za drugie i trzecie miejsca wręczone zostaną gadżety elektroniczne oraz upominki. Dodatkowo, książki laureatów (sześć drużyn, które zajęły od pierwszego do trzeciego miejsca) zostaną wydane w formie drukowanej i przekazane drużynom – i właśnie tego wyróżnienia najbardziej oczekiwaliby wrocławscy gimnazjaliści.

Możemy sprawić, że ich marzenia – dodajmy, za bardzo dobrą robotę – się spełnią, a wystarczy do tego parę ruchów komputerową myszką. Wejdź tutaj i pozwól naszym młodym, zdolnym wrocławianom „Przetrwać”! I koniecznie przeczytaj od deski do deski to, na co głosujesz. Każdy pisarz potrzebuje bowiem przede wszystkim czytelników.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl