wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pomysł na zieleń nad Odrą

Plan nasadzeń drzew w korytarzu Odry w latach 2014-2017 przedstawili Adam Grehl i Wojciech Adamski, wiceprezydenci Wrocławia oraz szefowie urzędów i instytucji odpowiedzialnych m.in. za zieleń i przestrzeń miejską we Wrocławiu.

- Prezydent Rafał Dutkiewicz deklarował, że sprawy zieleni miejskiej będą w sferze zainteresowań władz Wrocławia, które przełożą się na konkretne działania – mówił Adam Grehl. – Te konkrety już są dostrzegalne. Tylko wiosną 2014 r. we Wrocławiu, w Parku Milenijnym, na pasach zieleni oraz w ramach uzupełnień, posadzono tysiąc drzew.

Plan przygotowany przez jednostki miejskie dotyczy gospodarki zieleni w okolicy koryta rzeki Odry. Podczas modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego usunięto do tej pory ok. 1600 drzew. – Należy brać pod uwagę, że modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego to największe przedsięwzięcie hydrologicznego od kilkudziesięciu lat. Pewne drzewa wyrosły przez zaniedbanie, trzeba było je usunąć, ale po realizacji naszego planu bilans będzie dodatni, to znaczy pojawi się więcej drzew niż zostało usuniętych – akcentował Wojciech Adamski.

Prof. Janusz Zaleski, dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry pokazał wrocławskie nabrzeża, gdzie drzewa i krzewy rosły bez żadnego nadzoru i zniszczyły mury oporowe oraz fragmenty umocnień. – Za rok pokażemy te same miejsca, ale będą już zupełnie inaczej wyglądały – mówił prof. Zaleski.

Szczegółowy plan nasadzeń, który już zaczął być realizowany, a skończy się w 2017 r., przedstawił Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia.

Wydzielono w nim dwie strefy: pierwsza, obejmuje okolice do 150 metrów od koryta rzeki, druga sięga 300 metrów od Odry. Dodatkowo strefy podzielono na cztery typy przestrzeni: bulwary i promenady, zieleń uliczna, parki oraz skwery i zieleńce.

Aż 1887 drzew pojawi się na bulwarach. Nowe oblicze zyska rejon ul. Sikorskiego, gdzie przybędzie ich aż 140. W miejsce schorowanych topoli przy ul. Joliot-Curie pojawi się 41 nowych drzewek, „łyso” nie będzie także przy bulwarze Kaczyńskich na tyłach Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zaplanowano 15 nowych drzew.

Miejsce spacerów: Kanałowa

W planach nasadzeń jest także ul. Kanałowa. – To miejsca bardzo popularne do spacerów. Przybędzie tam 130 drzew – mówił Tomasz Ossowicz. W sumie dzięki 455 nowym drzewom zazieleni się bardziej m.in. przy ulicach Jaracza, Długiej, Bydgoskiej.

W parku Swojczyckim będzie o 50 drzew więcej, a w parku Dąbskim w okolicy Teków i ogrodu zoologicznego aż 60 drzew. W parkach zasadzonych zostanie 699 nowych roślin, a na skwerach i zieleńcach 275.

- W sumie do roku 2017 tylko w korytarzu Odry przybędzie 3316 nowych drzew w 78 lokalizacjach – mówi Tomasz Ossowicz.

Całość ma kosztować ok. trzy mln zł.

Liściaste dają radę

- Drzewa liściaste są bardziej odporne na warunki panujące w mieście, na przykład, większe zasolenie na pasach zieleni – mówi Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Zasadzimy dęby, lipy, klony, platany.

Przedstawiony plan nasadzeń to nie jedyne miejskie przedsięwzięcie dotyczące zieleni. W Urzędzie Miasta powstaje plan dotyczący zieleni w innych rejonach miasta, m.in. w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Adam Grehl: - Sprawy gospodarowania miejską zielenią są stale dla nas bardzo ważne. Nie zapominamy o niej. Przykładem jest choćby Nadodrze. Przy okazji rewitalizacji tego rejonu przybyło ponad 800 nowych drzew.

w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl