brak danych z GIOŚ

3. Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn 2014
  4. Mistrzostwa w siatkówce mężczyzn 2014 - aktualności
  5. Polska znowu wygrywa!

Polska wygrała w Łodzi z Włochami 3:1 w meczu II fazy rozgrywanych w Polsce siatkarskich mistrzostw świata. Dzięki zwycięstwu biało-czerwoni awansowali na drugie miejsce w tabeli, a w sobotę zmierzą się z Iranem.

Bo bardzo trudnym i niestety przegranym 1:3 spotkaniu z USA biało-czerwoni zmierzyli się w czwartek z zespołem Włoch, który choć stracił już szanse na awans do czołowej szóstki mistrzostw, to jednak zawsze jest wymagającym przeciwnikiem.

Pierwszego seta lepiej rozpoczęli Włosi, którzy szybko wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3), które w miarę upływu czasu jeszcze się powiększyło. Po autowym ataku Karola Kłosa i przy stanie 12:7 dla Italii trener reprezentacji Polski Stephane Antiga poprosił o czas, ale na niewiele to się zdało. Biało-czerwoni mieli spore problemy w obronie, słabo serwowali, grali bardzo nerwowo, a przez to niedokładnie. W efekcie na drugą przerwę techniczną schodzili ze stratą sześciu punktów (10:16), a całego seta przegrali 19:25.

W drugim secie role się odwróciły. Od początku partii na boisku pojawili się Fabian Drzyzga i Michał Kubiak, a Polacy wreszcie zaczęli zdobywać punkty blokiem i choć gra początkowo toczyła się punkt za punkt, to na drugą przerwę techniczną biało-czerwoni schodzili już prowadząc 16:13. Tą przewagę udało się Polakom utrzymać do końca partii, którą tym razem wygrali 25:18.

Trzeci set był bardzo wyrównany. Do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się punkt za punkt, ale później Włosi, dzięki dobrej zagrywce, zdołali odskoczyć na trzy "oczka" (10:7). Problemy podopiecznych Mauro Berruto w obronie sprawiły jednak, że Polakom udało się doprowadzić do remisu (11:11). Od tego momentu żadna z drużyn nie mogła sobie wypracować znaczącej przewagi. W zaciętej końcówce Polacy wyszli na trzypunktowe prowadzenie (22:19) i ostateczne wygrali 25:20.

Niestety początek kolejnje partii ponownie należał do Włochów, którzy objęli trzypunktowe prowadzenie (5:2). Polakom udało się doprowadzić do remisu (12:12) i od tego momentu gra ponownie toczyła się punkt za punkt. W emocjonującej końcówce Michał Kubiak dwukrotnie przebił się przez włoski blok doprowadzając do stanu 24:22 i choć Włosi obronili dwie piłki meczowe, to jednak atak Mariusza Wlazłego i punkt zdobyty blokiem dał Polakom zwycięstwo w seice 26:24 i w całym spotkaniu 3:1.

Polska – Włochy 3:1 (19:25, 25:18, 25:20, 26:24).

Polska – Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Paweł Zagumny, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Mateusz Mika, Paweł Zatorski (libero) oraz Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Marcin Możdżonek, Dawid Konarski.

Włochy – Jiri Kovar, Luca Vettori, Filippo Lanza, Simone Buti, Dragan Travica, Emanuel Birarelli, Slavatore Rossini (libero) oraz Giulio Sabbi, Massimo Colaci (libero), Matteo Piano, Michele Baranowicz.