wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy pokój artystyczny w HART Hostel&Art na Nadodrzu

HART Hostel&Art – na Dziedzińcu Artystycznym przy ul. Rydygiera na Nadodrzu – otworzył dla swoich gości kolejny już pokój w całości zaprojektowany i wykonany przez artystę. Wernisaż prac Patrika Kriššáka odbył się 28 października.

Reklama

Czeski artysta przebywał w HART Hostel&Art w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, który jest jednym z elementów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Patrik Kriššák pochodzi z dawnej Czechosłowacji, teraz mieszka w Pradze. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Ostrawie, a swoje prace pokazywał na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w Czechach, na Słowacji i Litwie.

Dla HART-u Patrik Kriššák przygotował pokój w stylistyce „myśliwskiej”. We wnętrzu dominują biele, szarości i brązy, szczególnie wyksponowane w zwierzęcym motywie na meblach i „boazerii”, wymalowanej z szablonu, stworzonego – podobnie jak wszystkie sprzęty i elementy – przez Kriššáka. Ważne zwierzęta w tym pokoju to jeleń i sarna – zabawne podświetlane plastikowe poroże czy sztuczne kolorowe futra to jednak dowód na to, że na użytek prac żadne stworzenie nie ucierpiało. W nastrój „chaty myśliwego” – dla autora, jak powiedział, jest to swoiste lokum kolekcjonera – wpisuje się także na przykład pomysłowy kominek.

Podczas wernisażu goście zobaczyli również inne prace czeskiego artysty – wyeksponowane na ścianach hostelu – motywy wykonane ze skór, tym razem naturalnych, a także abstrakcyjne malarstwo.

Pokój autorstwa Patrika Kriššáka jest już szóstym z kolei, unikatowym pomieszczeniem w HART Hostel&Art na Nadodrzu, stworzonym przez zaproszonego do współpracy artystę. Pierwszy pokój wykonał francuski twórca Fabien Lédé w marcu br. Kolejne oryginalne pomieszczenia to efekt projektów i pracy Piotra Butkiewicza, rodziny Jarodzkich – Bożeny, Pawła, Anastazji i Oli, Jerzego Kosałki i Słowaka Borisa Sirki. Już 17 listopada następna hostelowa premiera – wernisaż dwóch artystek Matyldy Kotlińskiej i Izabeli Wądołowskiej.    

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl