wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Panorama Racławicka w szkole – odsłonięto tablicę

Co mają wspólnego Panorama Racławicka i potężny gmach Szkoły Podstawowej nr 74 przy ul. Kleczkowskiej? To w tej szkole, pod koniec lat 40. przeprowadzono pierwsze prace renowacyjne. Tę mało dziś znaną historię przypomina tablica pamiątkowa, którą właśnie odsłonięto.

Reklama

Trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły, przy ul. Kleczkowskiej 2, jest częścią historii Panoramy Racławickiej. 18 października, w Szkole Podstawowej nr 74 im. Prymasa Tysiąclecia we Wrocławiu, odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą pobyt na terenie szkoły płótna Jana Styki i Wojciecha Kossaka. To tam Panorama Racławicka, po raz pierwszy we Wrocławiu, została rozwinięta i poddana pracom renowacyjnym.

fot. Sandra Surga

– Obraz był złożony w sali gimnastycznej. Dziś po tamtej sali nie ma śladu, bo została wyburzona. Tablica pamiątkowa, którą odsłonimy 18 października ma przypomnieć tamtą historię – mówi Katarzyna Kropidło, dyr. SP nr 74.

Na zdjęciu: konserwatorzy Panoramy Racławickiej w szkole przy ul. Kleczkowskiej, źródło: SP nr 74

Panorama Racławicka – monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka (o wymiarach 15 na 114 metrów) miało swoją premierę w 1894 roku. Do Wrocławia obraz przywieziono 21 lipca 1946 r. Władze komunistyczne robiły wszystko, aby pamiątkę zwycięstwa Polaków nad Rosjanami nie było można oglądać.

– Przez jeden dzień Panorama Racławicka była w magazynach na Brochowie a następnie przewieziono ją do magazynów wojskowych przy ulicy Poznańskiej. Stamtąd, w lipcu 1949, przewieziono płótno do sali gimnastycznej szkoły przy ul. Kleczkowskiej. Tam pod kierunkiem prof. Wacława Szymborskiego prowadzono pierwsze prace renowacyjne płótna – mówi Romuald Nowak, kier. Panoramy Racławickiej.

Panorama Racławicka, fot. Tomasz Walków

Panorama była przechowywana w szkole przy Kleczkowskiej do marca 1953 r. Później, na kilkanaście lat trafiła do Muzeum Państwowego, które najpierw przemianowano na Śląskie, następnie na Narodowe. Rotundę otwarto dopiero w 1985 roku. Każdego roku Panoramę odwiedza ok. 300 tysięcy turystów z kraju i za granicy. Do 10 października 2016 r. obraz obejrzało 9 mln 223 tys. 740 widzów.

Jubileusze szkoły

W tym roku szkoła świętuje 70-lecie powstania, 15-lecie nadanie imienia Prymasa Tysiąclecia  i 115 rocznicę wybudowania gmachu szkoły. Historia placówki zaczęła się, gdy w niemieckim Breslau oddano do użytku Kletschkauer Schule. W czasie wojny znajdował się tam szpital dla niemieckich oficerów.

Szkoła Podstawowa nr 74 im. Prymasa Tysiąclecia we Wrocławiu, fot. Tomasz Walków

Po wojnie placówka kilkakrotnie miała zmienianą numerację – jednocześnie były tam „13” i „33”, później „43”, a od 1972 r. jest „74”. – Numery się zamieniały, ale od 1 wrześnie 1946 jest tu cały czas szkoła podstawowa. Obecnie, pomimo potężnego gmachu jesteśmy kameralną szkołą nastawioną na dzieci. W klasach mamy po 18 osób – mówi Katarzyna Kropidło i dodaje, że w latach 80. byli jedną z największych podstawówek we Wrocławiu, chodziło tam 1500 dzieci. W tym roku jest 300 uczniów. Szkoła prowadzi klasy sportowe o profilu piłki ręcznej oraz realizuje program autorski z muzyki.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej przechowanie na terenie szkoły Panoramy Racławickiej odbędzie się 18.10.2016, o godz. 11. Zaproszeni są m.in. absolwenci szkoły. Uroczystość zostanie zorganizowana przy współudziale Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl