wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Otwarcie wystawy chińskiego malarstwa

Najpierw delikatny szkic pędzlem, potem szerokie pociągnięcia i kolorowe plamy - Wang Xijing, jeden z najbardziej znanych chińskich artystów ze Szkoły Malarstwa Chang’an pokazał w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na czym polega tradycyjne malarstwo chińskie z Xi’an.

Reklama

W ciągu kilku minut narysował kobietę w tradycyjnym kimonie, z wysoko upiętymi włosami. Delikatnie nałożył czerwoną farbę na jej usta i paznokcie, błękitem i żółcią udekorował jej suknię.

- To malarstwo jest jak kaligrafia, gdzie odpowiedni nacisk pędzla może zmienić cały sens kompozycji – komentowali widzowie przyglądający się pokazowi Wang Xijinga.

Warsztat chińskiego artysty otworzył wystawę „Duch dawnego Chang’an”. Tytuł ekspozycji odnosi bezpośrednio do dawnej nazwy Xi’an, miasta prowincji Shaanxi. Metropolia, znana obecnie z Terakotowej Armii, była stolicą Cesarstwa Chińskiego przez okres panowania aż trzynastu dynastii. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Xi’an utworzono specjalną Szkołę Malarstwa Chang’an, gdzie kultywowane jest malarstwo będące już sztuką współczesną, ale wyraźnie nawiązujące do przeszłości chińskiej sztuki. Prace, które obejrzą zwiedzający wystawę w Muzeum Narodowym reprezentują tzw. malarstwo idei. Artyści starają się oddać istotę ducha malowanych przedmiotów i pejzaży za pomocą formy, która oddaje intymny zapis uczuć artysty. Malarze tworzą ekspresyjne i dynamiczne kompozycje, w których dużą rolę odgrywa uproszczenie i synteza. Realistyczne przedstawienie malowanego przedmiotu uważa się w tym malarstwie za zbyt powierzchowne.

W Muzeum Narodowym możemy podziwiać kompozycje będące alegorią np. pomyślności, pejzaże i portrety kobiet. Dla zwiedzających zagrała na guzheng (cytra chińska) Duan Xiaoli a zaśpiewała śpiewaczka Olga Leroch.

Agnieszka Kołodyńska

Wystawa "Duch dawnego Chang'an. Tradycyjne malarstwo chińskie współczesnych artystów z prowincji Shaanxi” czynna jest do 1 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl