wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Trwa XX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

Festiwalu, który w tym roku potrwa od 16 do 19 października we Wrocławiu, nie trzeba intensywnie nagłaśniać.

Reklama

Muzyka wiedeńska ma we Wrocławiu stałą i wyjątkowo wierną publiczność, która doskonale wie, że muzyka lekka i przyjemna niekoniecznie oznacza łatwą. Aby dobrze zagrać walce, polki Johanna Straussa, czy wykonać arie z operetek Franza Lehara, Emmericha Kalmana i Roberta Stolza orkiestra i soliści muszą nie tylko zadbać o wyrazową stronę (oddać sentymentalny nastrój, wskrzesić ducha minionych lat), ale i techniczną (wystarczy posłuchać, na jakim poziomie są arie z „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa i jakiej maestrii potrzeba, aby dobrze je zaśpiewać).

W tym roku jubileuszowa edycja z pięcioma koncertami zostanie zainaugurowana w Teatrze Muzycznym Capitol (16 października o 20.00), dokładnie w tym miejscu, w którym niegdyś mieściła się Operetka Wrocławska. To tutaj wielu wrocławskich melomanów obejrzało przez lata działalności teatru najpiękniejsze i najbardziej melodyjne operetki słynnych kompozytorów muzyki wiedeńskiej. Wspomnienia powrócą, choć w nowej sali koncertowej. Koncert poprowadzi Jan Ślęk, pomysłodawca, dyrektor artystyczny i wielki piewca muzyki wiedeńskiej we Wrocławiu, który przez minione 2. lat niestrudzenie zabiegał o popularyzację tej muzyki, zapraszając na festiwal gości wyjątkowych (był w stałym kontakcie z rodziną Roberta Stolza, nazywanego nie bez powodu ostatnim wielkim kompozytorem muzyki wiedeńskiej). Koncert rozpoczynający XX edycję poprowadzą wspólnie profesor Jan Miodek i Henryk Teichert, których konferansjerka to już festiwalowa tradycja. Gwiazdami będą sopranistka Camilla Nylund (solistka m.in. drezdeńskiej opery oraz opery w Hamburgu, występująca regularnie w Wiedniu, Barcelonie i Bayreuth) i tenor Christoph Strehl (nagrywa z wybitnymi dyrygentami, by wymienić Claudia Abbado czy Nicolausa Harnoncourta). Artystom towarzyszyć będzie Wrocławska Orkiestra Festiwalowa pod batutą Jana Ślęka, a w programie utwory Johanna Straussa, Carla Ziehrera.

W czwartek niezapomniane melodie przypomni melomanom świetna formacja wokalna Affabre Concinui (17 października, godz. 19.00, Aula Leopoldyńska) złożona z sześciu solistów, którzy przygotowali utwory Mieczysława Fogga, Henryka Warsa, ale i samego Johanna Straussa.

Promowanie młodych śpiewaków to już festiwalowa tradycja. Podczas koncertu 18 października (godz. 19.00, Aula Leopoldyńska) zaśpiewają Przemysław Borys, Krystian Krzeszowiak, Natalia Rubiś, Sohn Ye Young, Joanna Zawartko. Wrocławska Orkiestra Festiwalowa zagra pod batutą Jana Ślęka, a koncert poprowadzi Elżbieta Szomańska. W programie arie, utwory koncertowe Johanna Straussa, Franza Lehara, Emmericha Kalmana i Roberta Stolza.   

Festiwal zakończy wykład Marka Dyżewskiego „Czar walca i czardasza” (19 października o 16.00 w Klubie Muzyki i Literatury).

Bilety na koncert inauguracyjny w cenie 75-100 zł do nabycia w Teatrze Muzycznym Capitol, na pozostałe koncerty w cenie 20 zł do kupienia w Auli Leopoldyńskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl