wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak ocieplenie klimatu wpływa na zwierzęta – konferencja w zoo

Dlaczego klimat się ociepla, ile jest przyczyn tego zjawiska i czy topnienie lodowców odzwierciedla zmiany klimatyczne? O faktach i mitach dotyczących ocieplania klimatu dyskutowano w zoo podczas otwartego seminarium naukowego. W spotkaniu wzięło udział niemal 200 osób, m.in. naukowcy (w tym polarnicy) studenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy polskich ogrodów zoologicznych. 

Reklama

– Musimy odróżniać fakty naukowe od hipotez. Z faktami się nie dyskutuje, za to nad hipotezami możemy się zastanawiać, ale nigdy nie będziemy mieć pewności, że nasze wnioski są prawdziwe. Dlatego tak ważne jest, aby znać fakty i podejmować efektywne działania. Stąd program seminarium obejmujący najnowsze dane naukowe dotyczące zmian klimatu oraz zachwiania bioróżnorodności fauny i flory  – mówił Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Program seminarium objął trzy panele dyskusyjne, w ramach których prezentowano po trzy referaty naukowe, a następnie dyskutowano. Pierwszy panel poświęcony był aktualnej wiedzy na temat zmian klimatu. Drugi - wpływowi zmian klimatu na życie na Ziemi, a trzeci środowisku polarnemu jako wskaźnikowi zmian klimatu na naszym globie. 

Inwazja gatunków obcych

W trakcie dyskusji pojawiały się głosy związane zarówno z klimatem jaki i inwazją gatunków obcych między kontynentami. W trakcie dyskusji pojawiały się głosy związane zarówno z klimatem jaki i inwazją gatunków obcych między kontynentami. Prof. Piotr Głowacki z Komietetu Badań Polarnych PAN zwrócił uwagę, że zaledwie jednym statkiem przewieziono niegdyś z Europy do Ameryki Północnej ponad 30 ptaków, różnych gatunków, a przecież morza i oceany przemierzają codziennie tysiące jednostek wodnych. Biolodzy podkreślili, że często gatunki te rozpoczynają „nowe życie” bez obciążenia w postaci naturalnych wrogów czy chorób i zaczynają rozmnażać się bez przeszkód, wypierając przy tym rodzimą faunę.

– Postępujące zmiany klimatu i nadmierna eksploatacja środowiska wywołują zmiany o nieodwracalnych skutkach. Wymierają gatunki roślin i zwierząt, przeobraża się krajobraz. Rolą naukowców jest wskazywanie groźby i ryzyka skutków tych zmian, pomimo ciągle istniejącego marginesu niepewności o skali udziału człowieka w globalnych zmianach klimatu. Stąd nasze zaangażowanie w organizację seminarium – mówi prof. Krzysztof Migała, kierownik Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polarnicy ze Spitzbergenu też o klimacie

Na koniec połączono się z arktyczną Polską Stacją Polarną  Hornsundzie na Spitsbergenie, z dr Krystyną Kozioł, która opowiedziała o prowadzanych pracach podczas trwającej właśnie nocy polarnej (dzień rozpocznie się tam dopiero 12 lutego 2016 r.) i o codziennym życiu w stacji. Patronat nad seminarium objął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komitet Badań Polarnych prze Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Studiów Polarnych. 

Organizatorzy planują wydać e-publikację, w której znajdą się m.in. najważniejsze wnioski z seminarium. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie na stronie www.2bieguny.pl na przełomie styczeń/ luty 2016 r. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl