Nowy mural na 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce

Można już oglądać zarys nowego muralu, który powstaje na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jego autorami są Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski, czyli kolektyw DWA ZETA. Praca kolektywu powstała z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i stanowi część kampanii „Przeżyjemy w teatrze”, która  przypomina o ważnej roli teatru w życiu społecznym. 

  • ZBIOK maluje mural na ul. Bogusławskiego

  • malowanie muralu przez Sławka Czajkowskiego na Teatrze Polskim we Wrocławiu

  • Przygotowania do malowania

  • Mural na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu

  • Projekt muralu na ścianie teatru polskiego

  • Mural na ścianie Teatru Polskiego od strony ul. Bogusławskiego


Realizacja artystyczna pod wspólnym tytułem Generalnie dramat powstaje na dwóch płaszczyznach. Punktem wyjścia jest cykl fotografii Karoliny Zajączkowskiej, odnoszących się do kondycji współczesnej kultury w Polsce. Punktem docelowym jest wielkoformatowy obraz namalowany przez Sławomira Czajkowskiego na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Oficjalny wernisaż muralu odbędzie się 28 maja 2015 o godzinie 18.30 na tyłach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Hasło obchodów 25-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE - „Przeżyjemy w teatrze” - od początku prezentowane było za pośrednictwem artystów innych dziedzin, rysowników i mistrzów street artu.

- Teatr jest nierozerwalną i esencjonalną częścią kultury, od zawsze stanowił niezależną przestrzeń dla komentarza nad ważnymi tematami społecznymi i politycznymi, proponował odważne, nierzadko kontrowersyjne wizje […]. Wszystkie cechy, które pielęgnuje teatr, są naszym zdaniem niezbędne do wychowania świadomego społeczeństwa, dlatego sytuacja przedstawiona na obrazie będzie bliska codzienności i tym samym będzie się starać zmniejszać dystans – podkreśla duet Dwa Zeta, autorzy muralu. - Kulturę robi się w kapciach, nie pod krawatem – dodają.

Wrocławski mural nie będzie ostatnim, jaki powstanie w ramach tej kampanii. Instytucje zainteresowane realizacją  projektu Jakuba Woynarowskiego – mogą zgłaszać się do Instytutu Teatralnego do 20 czerwca.

Mural i znacznie więcej

W programie wernisażu, który odbędzie się w czwartek 28 maja, znajdą się także performanse wrocławskiej grupy Łuhuu! oraz legendarnej grupy LUXUS. Od samego rana w teatrze oraz w przestrzeni wokół niego będą trwały warsztaty artystyczne i teatralne dla grup szkolnych.

godz. 10:00
Warsztaty i działania w plenerze dla grup szkolnych
Sceny ze sceny – warsztaty artystyczno-teatralne. Prowadzenie: Ewa Służyńska

godz. 16:00
Monika Prokulewicz Dysproporcja – czytanie w reż. Niny Karniej w wykonaniu studenckiej grupy teatralnej Teatr Poruszenia

godz. 18:30 
- Generalnie dramat – wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA
- Wyjścia – performans grupy Łuhuu!
- Performans Luxus daje na ulicy – akcja grupy LUXUS

godz. 19:30
Muzyka na żywo DJ Wojtek Furmaniak 

Więcej o wydarzeniu przeczytacie na stronie internetowej.

Zgłoś uwagę