wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe Żerniki: Tak będzie wyglądał targ

Zobacz jak wygląda koncepcja głównej osi kompozycyjnej osiedla Nowe Żerniki. Będzie się ona rozpoczynać przy trasie Targowej, a kończyć na Centrum Kultury i Aktywności Społecznej. Po drodze architekci zaplanowali sporo miejsc do rekreacji i wypoczynku.

Reklama

Jednym z zagadnień nad jakimi pracowali architekci podczas warsztatów związanych z Nowymi Żernikami, było zagospodarowanie głównej osi kompozycyjnej osiedla. Chodzi o tzw. ulicę Bazarkową. Z jednej strony ma ona dochodzić do Trasy Targowej, czyli wjazdu na osiedle, a z drugiej do Centrum Kultury i Aktywności Społecznej. Architekci musieli w swoim projekcie uwzględnić to, że ulica będzie pełnić rolę bramy do modelowego osiedla, ale także to, że ma się tu się znaleźć miejsce na targowisko i przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców.

Najedź kursorem na grafikę, by zobaczyć więcej:

Wewnętrzny konkurs wygrała koncepcja BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka. – Przygotowując ją zależało nam przede wszystkim na tym, by miejsce nie zostało zdominowane przez targ, jak ma to miejsce na dzisiejszych osiedlach. Obecnie są to często wygrodzone obszary, które tętnią życiem tylko w godzinach handlowych – mówi Dariusz Sirojć z pracowni BASIS. Dodaje, że ich pomysł zakładał, by była to przede wszystkim część wspólna, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać wolny czas i spotykać się, a w targowisko zamieniałaby się ona na kilka godzin dziennie.

Duża zaletą wspólnej przestrzeni osiedla Nowe Żerniki jest to, że będzie ona zadaszona. Przewidziano tu trzyczęściową wiatę. Pod wiatą wybudowane zostaną dwa pawilony, pod którymi staną między innymi magazyny i szalety. Architekci chcą, by pawilony były otoczone szafami, które handlowcy będą mogli wynajmować, żeby przechowywać w nich np. lodówki czy wagi. Sam handel będzie się odbywać na składanych stołach. Pod zadaszeniem znajdzie około 40 stoisk. W pawilonie od strony Trasy Targowej zaplanowano bistro.

Zobacz animacje targowiska dzień/noc

Na uwagę zasługuje sama koncepcja wiaty. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nie mogła być ona wyższa niż 5 metrów. – Po pierwszych przymiarkach okazało się, że będzie duża różnica wysokości pomiędzy budynkami otaczającymi targ, a wiatą. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie jej na znacznie wyższych słupach i podwieszenie – opowiada Dariusz Sirojć.

Między stalowymi linami rozpięta będzie siatka, która ma stanowić stelaż dla pnączy. – Dzięki temu niemal od razu się tu zazieleni – mówi architekt. Dodatkowo mieszkańcy sąsiednich budynków będą mogli podziwiać zieloną strukturę zadaszenia ze swoich okien

Koncepcja na zagospodarowanie przestrzeni tzw. ul. Bazarkowej zakłada podział na trzy umowne części. Pierwszą, gdzie znajdzie się plac wielofunkcyjny m.in. z bazarkiem; drugą z dużą ilością drzew, przestrzenią do spacerowania, gier zabaw i wypoczynku. Trzecia część – najbliżej Centrum Kultury i Aktywności Społecznej - ma przypominać wyglądem łąkę, gdzie z powodzeniem będzie można bawić się z dziećmi wśród niewielkich pagórków.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl