wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:47

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Nieznany Wrocław
  5. Nieznany Wrocław – tajemna receptura browaru Spiż [WIDEO]

Mieszczącego się w podziemiach wrocławskiego Rynku browaru Spiż nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Smak piwa produkowanego w tym miejscu znają turyści z całego świata, wrocławianie i ich goście. W Spiżu był m.in. Vaclav Havel, Aleksander Kwaśniewski, czy Hanna Suchocka. I choć browar na południowej ścianie Ratusza można w sporej części zwiedzać, to właściciele (jak wszyscy browarnicy) pilnie strzegą swojej receptury i sposobu produkcji. Nam udało się co nieco zobaczyć i zwiedzić miejsca dostępne tylko dla pracowników.

Tradycja piwowarska

Browar Spiż we Wrocławiu założył w 1992 roku Bogdan Spiż razem z siostrą. Był to pierwszy tego typu browar z restauracją w Polsce. Wybór biznesu nie był przypadkowy. W rodzinie Spiżów browarnictwo to już tradycja. Ojciec pana Bogdana w czasie wojny na pracach przymusowych poznał tajniki warzenia piwa. Nabyte umiejętności wykorzystał w późniejszym życiu i został kierownikiem browaru w Lwówku Śląskich, a następnie w Miedziance (miasteczko w Rudawach Janowickich, spopularyzowane przez książkę Filipa Springera „Miedzianka – historia znikania”). Bogdan Spiż razem z siostrą podpartywali pracę browaru i uczyli się trudnego rzemiosła. Po szkole podstawowej wybrali bez wahania technikum piwowarskie w Tychach, żeby zdobyć odpowiednie wykształcenie. Potem otworzyli browar we Wrocławiu. – Można powiedzieć, że w naszych browarach produkujemy piwo, które ma dużo z receptury legendarnego piwa z Miedzianki – mówi Bogdan Spiż.

Browar ukryty w średniowiecznych podziemiach

Podstawowe składniki piwa to oczywiście woda, słód, chmiel i drożdże. – Do produkcji nie używamy żadnych chemicznych dodatków, piwo jest niefiltrowane i niepasteryzowane, do tego zawsze świeże – mówi właściciel browaru Spiż. Cały proces odbywa się w podziemiach Ratusza. To tam specjalną windą trafia słód, który jest potem śrutowany (rozdrabniany) i robi się z niego zacier. Potem stanowi jeden ze składników brzeczki (zmieszana w kadziach woda chmiel, słód), którą się gotuje. Następnie chłodzi i poddaje procesom fermentacji. Dojrzałe piwo trafia do zbiorników pod ciśnieniem, z których rozlewane jest do pokali. Jego smak i rodzaj zależy od rodzaju użytego słodu, jakości wody, umiejętności browarników i receptury. W Spiżu zapewniają, że wszystko jest na najwyższym poziomie.

To miejsce to historia

Poza częścią browaru widoczną z sali dla klientów, wgłąb ukryta jest cała instalacja do warzenia piwa. Kilka ogromnych kotłów, setki rur i urządzeń piwowarskich. W podziemiach Spiża znajduje się również średniowieczny mur z XIII wieku. Są to resztki kramów kupieckich z dawnego Wrocławia. W głównej sali browaru ukryty jest też mały pokój, tzw. Spiżówka. Kiedyś służył tylko specjalnym gościom, teraz każdy może je wcześniej zarezerwować i znaleźć tam odrobinę spokoju. To miejsce i ten browar to kawał historii. Rocznie produkuje się w nim około 8 tysięcy hektorlitrów piwa w sześciu gatunkach: jasne, mocne, pszeniczne, ciemne, karmelowe i miodowe. Właściciele podkreślają, że ich piwo, poza niesamowitym smakiem, jest bogate także w składniki odżywcze, m.in. z grupy B, PP i mikroelementy. Ulubionym gatunkiem piwa Bogdana Spiża jest piwo jasne. Tekst i foto: Janusz Krzeszowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl