wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nieznany Wrocław – podziemny skarbiec NBP

Banków we Wrocławiu jest dużo ale Narodowy Bank Polski tylko jeden (choć zajmuje dwa budynki). Siedziba do której każdy może wejść  znajduje się przy ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43. Rzut kamieniem od Rynku możemy zobaczyć przykład architektury z lat 1909-1911 według projektu Alwina Wedemanna.  Początkowo w siedzibie mieściły się sklepy, a na wyższych kondygnacjach biura i mieszkania. W 1922 roku po przejęciu przez Deutsche Reiffeisen –Bank A.G. Berlin parter przebudowano tworząc m.in. salę operacyjną banku. W niedostępnych dla klientów na co dzień piwnicach powstał skarbiec wyposażony (w zachowane do dziś) trzy tonowe drzwi (typu lekkiego) firmy Panzer AG Berlin. Po II wojnie światowej prawie nieuszkodzony budynek stał się siedzibą Narodowego Banku Polskiego.  W roku 2008 odnowiona została elewacja banku i dodano oświetlenie eksponując piękno architektury.  To właśnie w siedzibie NBP rozegrała się brawurowa akcja podjęcia 80 milionów z kont dolnośląskiej Solidarności  w dniu 3 grudnia 1981r. Stała się ona kanwą filmu „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka.

Drzwi  do skarbca i to co za nimi ukryte na co dzień zamknięte jest przed oczami zwiedzających. Można go zobaczyć tylko raz w roku, bo skarbiec jest największą atrakcją urządzanych przez Narodowy Bank Polski  „Dni otwartych”.  Drzwi do niego ważą ok. 3 ton, otwierane zamkiem szyfrowym i dwoma składanymi kluczami. Mimo ich wieku i wagi otwierają się lekko i bezgłośnie. Oczywiście skarbiec ten nie jest już używany jednak dzięki niemu możemy przyjrzeć się jak przechowywane są pieniądze.  Kolejna okazja aby zobaczyć skarbiec będzie w dniach 20-21 września 2014r. z okazji kolejnej edycji „Dni otwartych”.

Ale choć bank to skojarzenie z pieniędzmi i skarbcem są naturalne to warto jeszcze zajrzeć na „salę operacyjną”.  Operacyjna dlatego iż dokonywane są tak operacje bankowe.   – Tutaj warto przyjrzeć się monetom i banknotom  kolekcjonerskim emitowanym przez NBP oraz czasowym wystawom  np. medali z Muzeum Medalierstwa które są prezentowane w godz. od 8 do 14 od poniedziałku do piątku – przekonuje Kamila Miśkiewicz z Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu.

Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i Ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, ani nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki dla działania systemu bankowego. Jest również wiodącym ośrodkiem naukowo-analitycznym w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych. red.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl