wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Nieznany Wrocław
  5. Nieznany Wrocław – ambit archikatedry

Archikatedra Wrocławska pw. św. Jana Chrzciciela. Wieża widokowa, Matka Boża Sobieskiego, nawa główna, kilka bocznych kaplic… to najczęściej poznają turyści zwiedzający najważniejszą wrocławską świątynię katolicką. Jednak mało kto dociera do wschodnich kaplic – za prezbiterium, przy tzw. ambicie. To prawdziwe perły sztuki sakralnej.

Reklama

Przez gotyk

Gotycka katedra o każdej porze dnia wypełniona jest turystami. Tak też było podczas naszej wizyty. Oprowadzał nas proboszcz katedry ks. Paweł Cembrowicz. Stanęliśmy przed kratą w prawej nawie kościoła, która jakby nie zapraszała turystów, aby weszli dalej. A szkoda, bo przy zapłaceniu cegiełki przeznaczonej na prace renowacyjne katedry można zwiedzić dalsze jej części. Są one mało odwiedzane przez turystów. Podczas naszego odkrywania tych miejsc spotkaliśmy tam zaledwie czworo z nich.

Z gotyku w barok

Idąc ciemną, gotycką nawą po lewej stronie mijamy ogromne katedralne prezbiterium, a po prawej zakrystię. – Następnym razem pokażę wam, co znajduje się nad prezbiterium – zapowiada gospodarz miejsca ks. Paweł Cembrowicz. Na pewno skorzystamy. Jednak tym razem idziemy dalej.

Naszym pierwszym celem jest kaplica św. Elżbiety, która przenosi nas z surowego i ciemnego gotyku w pełen przepychu, złota i kolorów barok. Ufundowana u schyłku XVII wieku przez kardynała Fryderyka Heskiego (biskupa wrocławskiego) kaplica została zaprojektowana przez włoskich mistrzów baroku Giacomo Scianzi i Domenico Guidi. Na złocenia wykorzystane w tej kaplicy zużyto ponad dwa kilogramy cennego kruszcu.

Od razu przy wejściu po lewej stronie uwagę zwraca monumentalny pomnik nagrobny fundatora kaplicy z wieloma symbolicznymi postaciami. Alegoria Prawdy (kobieta z lustrem), Wieczności (z wieńcem laurowym) ale także alegoria Kłamstwa. Po przeciwnej stronie znajduje się ołtarz patronki kaplicy św. Elżbiety Węgierskiej. Jej życiu poświęcone są również malowidła na ścienne a także freski na kopule, która zwieńczona jest latarnią z wizerunkiem Boga Ojca, który jakby z najwyższego punktu nad wszystkim czuwa.

Znowu gotyk

Sąsiadującą z kaplicą elżbietańską jest kaplica mariacka. Orientowana według dawnego zwyczaju na wschód z ikoną jasnogórską w barokowym ołtarzu, mimo że sama kaplica jak i reszta jej wystroju to gotyk.

Kaplica zwana „małym chórem”, została ufundowana przez biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli w czternastym stuleciu a wykonana przez Mistrza Pieszkę, którego rękę widać we Wrocławiu jeszcze m.in. w kościele na Piasku czy katedrze pw. św. Marii Magdaleny. W centralnym miejscu znajduje się sarkofag fundatora, nagrobek biskupa Jana IV (hierarchy wrocławskiego z przełomu XV i XVI wieku) oraz liczne epitafia. Przed wojną w kaplicy znajdowała się także figura Madonny z Dzieciątkiem z połowy XIX wieku. Figura cudownie ocalała po działaniach wojennych i obecnie znajduje się w ambicie tuż naprzeciw wejścia do ostatniej kaplicy, którą zwiedzaliśmy.

Barok Starego Testamentu

Kaplica Bożego Ciała, jest także nazywana Elektorską. Jej fundator biskup wrocławski z przełomu XVII i XVIII wieku Franciszek Ludwik von Neuburg należał do grona elektorów Rzeszy Niemieckiej.Kaplica jest autorstwa wiedeńskiego artysty Johanna Bernarda Fischera von Erlach a nad wyglądem rzeźb dbał praski rzeźbiarz Ferdinand Maximilian Brokoff. Wystrój ołtarza jak i całej katedry jest unikalnym nawiązaniem do tradycji Starego Testamentu i jego wypełnienia się w Nowym. W ołtarzu głównym zatem można zobaczyć Mojżesza i Aarona a w centralnym miejscu Arkę Przymierza. Po przeciwnej stronie ołtarza obok Jezusa na krzyżu jest Mojżesz. Warto podkreślić, że w kaplicy jest pochowana wnuczka króla Jana III Sobieskiego – Maria Kazimiera Sobieska.

Wśród wystroju kaplicy na szczególną uwagę zasługują obrazy Johanna Franza de Backera. Freski w kopule natomiast przedstawiające bunt i strącenie Lucyfera to dzieło Carlo Carlone. Wśród fresków znajdziemy także wizerunki ewangelistów i doktorów kościoła. Nad latarnią umieszczone są cztery hebrajskie litery (jod, he, waw, he), które w Starym Testamencie oznaczały Imię Boga.

arc

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl