wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 100-latkowie nad Odrą

Sto lat – praktycznie każdy z nas słyszał to podczas swoich urodzin. Problem w tym, że tylko nieliczni tej setki dożywają. Obecnie we Wrocławiu mieszka około 80 osób, które ukończyły sto lat. 

Reklama

– 67 stulatków jest zameldowanych na stałe. Od 2010 roku przybyło do Wrocławia czterech 100-latków. Pani Nadzieja przyjechała do Wrocławia z  gm. Bukowiec, Helena przybyła do Wrocławia z Jeleniej Góry, Cecylia z Rawicza, Stefania z Tarnowa, Felicja z województwa śląskiego. Wszystkim życzymy dużo zdrowia – informuje Małgorzata Szafran z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Najstarszą wrocławianką jest pani Maria Olszowska z pl. Grunwaldzkiego we wrześniu skończy 108 lat. Została właśnie honorową mieszkanką osiedla. Stulatków we Wrocławiu ciągle przybywa. Pięć lat temu w stolicy Dolnego Śląska mieszkało ich 50. Teraz jest ich ponad 70.

„Najstarsze” osiedla Wrocławia 

Gdy już wiemy, ile lat mają najstarsi wrocławianie, sprawdźmy, gdzie statystycznie mieszka najwięcej stulatków. W Śródmieściu mieszkają 22 osoby, które ukończyły 100 lat. Na osiedlu Fabryczna jest 20 stulatków. Najmniej mieszka ich na Starym Mieście – tam zameldowane są 3 osoby powyżej setki. Na Krzykach jest ich 14, na Psim Polu - 7. To tylko dane poglądowe, ponieważ wiele osób nie dopełniło jescze wszystkich formalności związanych ze śmiercią swoich bliskich. Dlatego najbardziej wiarygodnymi danymi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca emerytury i renty stulatkom.

Ludzka twarz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Osoby, które ukończyły 100 lat, mogą liczyć na wysoki i dożywotni dodatek, tzw. świadczenie honorowe. Ten dodatek teraz wynosi 3308 złotych miesięcznie. Obecnie z wrocławskiego ZUS-u świadczenia pobiera 88 stulatków (dane z grudnia 2014 roku). Według danych zakładu, dwie najstarsze osoby mają po 107 lat.

– Dwa miesiące przed setnymi urodzinami kontaktujemy się z jubilatem lub jego rodziną i prosimy o potwierdzenie wieku seniora. Po obejrzeniu dowodu osobistego wysyłamy pismo do centrali z prośbą o przyznanie honorowego dodatku dla jubilata – wyjaśnia Iwona Kowalska, rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu. – Odbywa się to bardzo uroczyście – dodaje rzeczniczka ZUS. – Pracownicy naszego oddziału odwiedzają jubilata z listem gratulacyjnym i bukietem kwiatów, tylko czasami zdarza się, że rodzina nie zgadza są na takie odwiedziny – dodaje.

Nie tylko „ozusowani”…

W trudniejszej sytuacji są te osoby, które nie pobierają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych żadnych świadczeń. Wtedy ZUS nie ma informacji o tym, że ktoś ma więcej niż sto lat. Potrzebna jest informacja od rodziny lub opiekuna, żeby rozpocząć starania o pieniądze dla jubilata. W praktyce wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, bo pieniądze należą się każdemu stulatkowi. Dodatek można także otrzymać z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obecnie ze świadczenia honorowego korzysta w Polsce 3320 osób.

Wrocław się starzeje

W naszym mieście obserwuje się szybko postępujący proces starzenia się mieszkańców. W ostatnich pięciu latach liczba ludności powyżej 85. roku życia zwiększyła się tu o 3951 osób, osiągając w 2013 r. stan 13 946.

– Wśród ludności powyżej 85 lat zdecydowanie przeważają kobiety  stanowią prawie 72% tej grupy wieku. Najstarsi wrocławianie są grupą bardzo silnie sfeminizowaną, na 100 mężczyzn przypadają aż 253 kobiety – zaznacza dr Stanisława Górecka, demograf z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ostatnich latach tempo starzenia się ludności jest we Wrocławiu najwyższe spośród największych miast Polski. W latach 2009-2013 liczba osób w wieku 85+ wzrosła we Wrocławiu o prawie 40 procent, podczas gdy w pozostałych największych miastach wzrost udziału tej grupy wieku nie przekroczył 30%. Najniższy był Poznaniu i Łodzi. Szybkie tempo starzenia się wrocławian jest przede wszystkim efektem wzrostu przeciętnego trwania życia. Wzrosło ono w przypadku kobiet z 80,5 lat w 2009 roku do 82,2 lat w roku 2013. Przeciętne długość życia mężczyzn wzrosła natomiast w tym okresie z 72,1 do 74,1 lat.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl