wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Obce imiona i śluby poza USC

Nadawanie dzieciom obcych imion i opłaty za ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego – zmiany te miały być od stycznia, będą od marca 2015 r..  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przesunęło termin ich wprowadzenia, a wynikają one z ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Reklama

Imię niespolszczone ale bez zdrobnień

Obecne prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci – np. Angel czy Sasza, które pojawiają się w Polsce coraz częściej. Od marca 2015 r. rodzice będą mogli nadać dziecku niespolszczone, obco brzmiące imię. Jest to szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów z polskim obywatelstwem.

– Będzie można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale takie, które w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci – mówi Małgorzata Stygar, z-ca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego we Wrocławiu.

Nadal nie będzie można nadać więcej niż dwóch imion. Nie będzie można też, tak jak to jest obecnie, dać dziecku imię ośmieszające lub nieprzyzwoite. Liberalizacja w nadawaniu imion nie przewiduje też zdrobnień – Zosia, Marysia, Wojtuś czy Kubuś.

Ze zmian będą mogli skorzystać ci rodzice, którzy wyznają zasadę - im bardzie oryginalne imię dla dziecka, tym lepiej. Przykłady - Agapit, Zefir, Agenor, Balbin, Delfin, Eudoksja, Fabiola, Kajus czy Xavery-Fabien – trudno zapamiętać i trudno wymówić. Ale oryginalne są na pewno. Pytanie tylko jak z takim imieniem żyć. Rodzice często nie zdają sobie sprawę, że dziecko dorośnie i może mieć kłopoty. Jak zwracać się do koleżanki o imieniu Witalina czy Alikia Ilia?

 – I to może być duży problem dla dziecka – zaznacza Agnieszka Pasternak, psycholog, psychoterapeuta. – Z powodu imienia, które źle się kojarzy, może być wyśmiewane przez rówieśników. Poza tym ktoś, kto nie lubi swojego imienia może mieć niskie poczucie własnej wartości.

Zobacz dlaczego wrocławianie zmieniają nazwiska i imiona.

O modzie na imiona czytaj więcej – tutaj.

Ile kosztuje ślub poza USC?

Za ślub w ZOO czy na statku trzeba będzie zapłacić. Od 1 marca 2015r. za ślub, na który urzędnik USC będzie musiał dojechać, trzeba będzie zapłacić. Ślub poza USC ma kosztować 1000 zł. Do tego małżonkowie będą musieli uiścić opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa (obecnie 84 zł). Teraz za ślub poza USC nie są pobierane opłaty – poza skarbową.

Śluby w nietypowych miejscach – na statkach, w parkach, ZOO czy Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu są coraz bardziej popularne.

To nie koniec zmian w USC

Zmiany dotyczące nadawania dzieciom obcych imion i możliwości ślubu poza USC to nie jedyne nowości, które będą obowiązywać od 1 marca 2015 r.w związku z wprowadzaniem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego i nowego Systemu Rejestrów Państwowych:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl