wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:33

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Milion złotych od miasta w VI edycji programu „Mozart”

Blisko 150 naukowców wzięło udział w pięciu dotychczasowych edycjach programu „Mozart”. Uczeni i współpracujące z nimi firmy i w tym roku – do 31 maja – występowali o dofinansowanie swoich projektów w edycji szóstej. Znane są już wyniki tegorocznego „rozdania”.

Reklama

Właśnie ogłoszono, że miasto przeznaczy ponad milion złotych na wsparcie 30 naukowo-biznesowych partnerstw, które już rozpoczęły realizację projektów z różnych dziedzin (biotechnologia, medycyna, budownictwo, informatyka, robotyka i inne) w ramach VI edycji programu „Mozart”.

Elastyczna formuła programu pozwoli przy tym naukowcom na łączenie pracy na rzecz przedsiębiorstwa z obowiązkami na uczelni. – To niezwykle cenne, ponieważ daje możliwość przeniesienia nowo zdobytych doświadczeń podczas pracy w środowisku biznesowym do praktyki dydaktycznej. W konsekwencji na uczelniach powstają aktualne programy nauczania, dostosowane do realnych potrzeb rynku pracy, co oznacza lepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia zatrudnienia po ukończeniu studiów – mówi koordynator programu, Anna Gil z Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

„Mozart” z WCA

Pomysł na zachęcenie do współpracy naukowców (aby wziąć udział w „Mozarcie”, muszą mieć przynajmniej stopień doktora oraz status pracownika naukowego) i przedsiębiorców jest prosty, a zarazem finezyjny, jak muzyka Mozarta, patrona przedsięwzięcia. Tak w 2012 roku opowiadali inicjatorzy programu, przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Akademickiego. To miejska instytucja, która koordynuje współpracę miasta Wrocław z uczelniami i naukowcami.

W „Mozarcie” biorą udział pary: naukowiec (specjalizacja i uczelnia nie ma znaczenia) i firma. Ten pierwszy pracuje na rzecz przedsiębiorstwa ok. 32. godzin w miesiącu, nie rezygnując z zajęć na uczelni. Jego atutem jest wysoko specjalistyczna wiedza, którą może wykorzystać w praktyce. Pracownik naukowy zyskuje, bo uczy się działania „w boju”, natomiast firma – nie ponosząc kosztów związanych z zatrudnieniem, ma fachowca, który z założenia przynosi nowe pomysły, szkoli pracowników, wspiera rozwój przedsiębiorstwa.

W ramach „Mozarta” współpraca trwa rok. Naukowiec otrzymuje 3,2 tys. zł brutto co miesiąc. Fundusze na to pochodzą z kasy miasta Wrocławia. Bo miasto także zyskuje. Wsparcie fachowej wiedzy ma skutkować rozwojem przedsiębiorstwa, pojawieniem się nowych miejsc pracy, opracowaniem nowych technologii.

Artysta projektuje statki

W pięciu dotychczasowych edycjach programu udział wzięło 137 tandemów naukowo-biznesowych. Naukowcy reprezentowali niemal wszystkie wrocławskie uczelnie, także szkoły niepubliczne i uczelnie artystyczne. Beneficjentami V „Mozarta” są m.in. dr Wojciech Wesołek z Akademii Sztuk Pięknych i przedsiębiorstwo Navicentrum, w którym powstają projekty statków śródlądowych i morskich. Korzyści z programu tak przedstawili: „Zarówno firma Navicentrum, jak i dr Wojciech Wesołek mają dużą wiedzę w projektowaniu jednostek pływających o różnym zastosowaniu (od jednostek technicznych po wycieczkowe i rekreacyjne). Połączenie fachowej wiedzy technicznej pracowników Navicentrum z nowoczesnymi metodami projektowania wzorniczego, jakimi dysponuje naukowiec, zajmującym się wzornictwem przemysłowym, daje szanse na stworzenie interesujących jednostek pływających i stwarza potencjalną możliwość komercjalizacji materiału projektowego”.

Więcej na temat programu na stronie

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl