wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nabór na studia. Finał I etapu

Na największych wrocławskich uczelniach zakończył się pierwszy etap naboru na studia. Uniwersytet Wrocławski już w ubiegłym tygodniu zakończył rejestrację kandydatów. Uniwersytet Ekonomiczny czekał na chętnych do niedzieli 6 lipca, a Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Wrocławska do wtorku, 8 lipca.

Władze największej technicznej uczelni na Dolnym Śląsku mogą być zadowolone z tegorocznej rekrutacji. – Zarejestrowało się u nas 18 tysięcy 967 osób, o prawie pięciuset więcej niż w ubiegłym roku – mówi Joanna Pająk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. Wśród najbardziej obleganych kierunków studiów są: geodezja i kartografia, inżynieria biomedyczna oraz górnictwo i geologia.

Przez kilka lat do studiów na kierunkach ścisłych i eksperymentalnych – tzw. kierunków zamawianych, zachęcało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oferując osobom z najlepszymi ocenami tysiączłotowe stypendia. W tym roku tego rodzaju wsparcia już nie było. – Mimo to mamy coraz więcej kandydatów, a studia na Politechnice są uważane za wartościowe – mówi Joanna Pająk.

Na studiach licencjackich i inżynierskich Politechnika Wrocławska ma do rozdania blisko siedem tysięcy indeksów.

Uniwersytet Przyrodniczy: Weterynaria najpopularniejsza

Do wtorkowego południa rejestrowali się kandydaci na studia na Uniwersytecie Przyrodniczym. Do wyboru mieli 27 kierunków. – Łącznie mieliśmy siedem tysięcy zgłoszeń. Najbardziej popularna okazała się weterynaria, na którą było ponad 9 zgłoszeń na jedno miejsce, więcej niż rok temu – informuje Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka prasowa uczelni.

Na drugim miejscu uplasowała się gospodarka przestrzenna (4,5 zgłoszeń na miejsce). Na studia na kierunku biologia człowieka, które ruszą od października, jest po czterech kandydatów na miejsce, podobne obłożenie jest na geodezji i kartografii oraz biotechnologii.Natomiast średnio 3,5 osoby na miejsce przypada na: żywienie człowieka, zarządzanie i inżynierię produkcji, technologię żywności.

Małgorzata Wanke-Jakubowska: – Średnio na Uniwersytecie Przyrodniczym są 2,5 zgłoszenia na jedno miejsce.

Uniwersytet Ekonomiczny: Chętnych nieco mniej

– Przyjęliśmy niemal taką samą liczbę zgłoszeń jak w roku biegłym. Zarejestrowaliśmy 6585 kandydatów, podczas gdy w 2013 roku było ich 6820 – podaje Jolanta Nowacka z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jak zwykle, najwięcej chętnych jest na studia na kierunku finanse i rachunkowości. Na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów na ten kierunek jest 1322 zgłoszeń, także w języku angielskim, a na Wydziale Nauk Ekonomicznych jest 1320 kandydatów. Nadal popularne jest zarządzanie (na obu wydziałach, które je wykładają, jest 1286 kandydatów) oraz ekonomia (651 chętnych).

– W kolejnych dniach będziemy weryfikować wyniki matur naszych kandydatów. Nie później niż 11 lipca ogłosimy pierwsze progi kwalifikujące kandydatów do przyjęcia na studia – zapowiada Jolanta Nowacka.

Osoby, które nie dostarczą dokumentów, co oznacza potwierdzenie wyboru studiów, zostaną wykreślone z list, a na ich miejsce zakwalifikowani będą kolejni chętni.

wto

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl