wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Poczty i Telekomunikacji ma prawie 100 lat

Muzeum Pocztowo-Telegraficzne (pierwsze w historii wolnej Polski) powstało w Warszawie w 1921 roku, ale najdłużej działa we Wrocławiu, gdzie przeniesiono zbiory po wojnie. W tym roku obchodzimy wprawdzie 95-lecie, ale z tej okazji kuratorzy sięgnęli do bogatego archiwum i zaczerpnęli z nich prace wybitnych polskich artystów o tematyce pocztowej.

Reklama

Trochę historii

Wszystko zaczęło się 25 stycznia 1921 roku, kiedy w siedzibie Poczty Głównej w Warszawie powstało Muzeum Pocztowo-Telegraficzne. Inaugurację poprzedziła przeprowadzona w całym kraju zbiórka cennych eksponatów związanych z tematyką pocztową, telegraficzną i telefoniczną. Od 1932 roku placówka zmienia nie tylko miejsce, ale i nazwę na Muzeum Poczty i Telekomunikacji. W czasie wojny Niemcy wywożą wiele eksponatów, które w latach powojennych starano się odzyskać. Spora w tym zasługa lwowskich i wileńskich pocztowców, jacy znaleźli się na Ziemiach Odzyskanych, a 4 lutego 1956 roku Muzeum Poczty i Telekomunikacji oficjalnie miało swoją siedzibę we Wrocławiu.

Wystawy na jubileusz

W tym roku obchodzimy zatem 95-lecie istnienia muzeum, a poświęcona temu wystawa „Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w grafice i filatelistyce” zainteresuje nie tylko rasowych kolekcjonerów znaczków, także miłośników wielkiej sztuki, zwłaszcza że tematyka pocztowa interesowała i inspirowała wielu znakomitych twórców, by wymienić Stasysa Eidrigeviciusa, Edwarda Dwurnika,  Jerzego  Dudy-Gracza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Henryka Sawki, Przemysława Tyszkiewicza, Mateusza Dworskiego, czy Czesława Słanię (legendarnego twórcę znaczków i banknotów, jakie zachwycały zwłaszcza Szwedów, u których autor zrobił wielką karierę). Ich prace powstawały z okazji jubileuszy nawiązujących do historii polskiej poczty, telekomunikacji, muzeum. Obok wielu m.in. grafik obejrzymy także ekslibrisy i plakaty muzealne autorstwa m.in. Stasysa, Ewy Prus, Jacka Ćwikły, Jacka Seniówa, Michała Jędrzejewskiego i innych.

Obok głównej wystawy w Muzeum Poczty trwają (od 4 kwietnia) także dwie mniejsze – „Do 100-lecia 5 lat” (prezentująca „List z Dybowa do Torunia z 6 lutego 1593 r.” - jeden z najstarszych listów pisanych  w języku polskim) oraz „Poczta miejska Zawiercia – projekty oraz walory filatelistyczne” (prezentowane będą niezwykłe znaczki, które były w obiegu tylko cztery dni w 1916 roku).  

Wernisaż wystawy „Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w grafice i filatelistyce” 8 kwietnia 2016 r. o godz. 12:00 w salach Muzeum (ul. Krasińskiego 1).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl