wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowe i piękne w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Nowe nabytki Muzeum Narodowego to szkło z dolnośląskich hut ze Szklarskiej Poręby i Piechowic Fot. Tomasz Walków
Nowe nabytki Muzeum Narodowego to szkło z dolnośląskich hut ze Szklarskiej Poręby i Piechowic

O kilkadziesiąt przepięknych naczyń szklanych, które powstały w dolnośląskich hutach na przełomie XIX i XX wieku oraz o dwa unikatowe małe meble z XVI i z XVIII wieku – kabinet i sepet powiększyła się kolekcja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Oglądać je można na wystawie „Nabytki 2015” czynnej do 27 września.

Reklama

- Po raz czwarty bierzemy udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który umożliwia zakup nowych zabytków i muszę przyznać, że robimy to z sukcesem – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Tym razem udało nam się wzbogacić nasze zbiory o kolekcję szkła i wyjątkowe meble – podkreśla dyrektor muzeum. Niebawem, bo już w przyszłym roku dzieła sztuki współczesnej będą pokazywane w Pawilonie Czterech Kopuł i dzięki temu będzie można na nowo zaaranżować galerię znajdującą się na poddaszu muzeum. Być może właśnie na stałą wystawę rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego.

Ze Szklarskiej Poręby i Piechowic

- Wzbogaciliśmy naszą kolekcję o szklane naczynia, które powstały w słynnych dolnośląskich hutach – w hucie Józefiny w Szklarskiej Porębie i w Rafinerii Szkła Fritza Heckerta w Piechowicach – opowiada Elżbieta Gajewska-Prorok, kustosz odpowiedzialna za kolekcję. – Kupione przez nas szkła projektowali w stylu historycyzmu znani profesorowie niemieckich szkół artystycznych.

W Hucie Józefiny powstawały szkła w stylu weneckim, renesansowym (weneckim i niemieckim) oraz barokowym angielskim, powstawały też naczynia nawiązujące formą do ceramiki starożytnej Grecji. Natomiast Huta Heckerta specjalizowała się w naczyniach malowanych i złoconych w stylu neorenesansowym. Tworzono tu z zielonego, oliwkowego szkła naczynia wzorowane na niderlandzkich Romerach i Humpenach.

Muzeum kupiło kunsztownie zdobione kielichy i puchary, w tym naczynia z serii „Jodhpur”, inspirowane metalowymi i zdobionymi emalią naczyniami z indyjskiej prowincji o tej nazwie. Wiele z naczyń jest też kopiami oryginalnych renesansowych szkieł, które nie przetrwały II wojny światowej, ale ich wzory przetrwały w XIX –wiecznych kopiach. Warto zwrócić uwagę na przepiękny kielich barwiony złotem, czy dekorowany medalionami puchar lub naczynie zdobione misterną pozłacaną siateczką.

Małe meble, ale wiekowe

Do kolekcję mebli i sprzętów drewnianych Muzeum Narodowego dołączyły unikatowe kabinet i sepet. Pierwszy powstał w XVI wieku w południowych Niemczech. Kabinety służyły do przechowywanie dokumentów, biżuterii, pieniędzy, klejnotów. Kupiony przez muzeum wyróżnia się oryginalną dekoracją. – Wyobraźnia rzemieślników nie miała ograniczeń. Na drzwiczkach kabinetu umieścili intarsjowane przedstawienia budynków, które do złudzenia przypominają dzisiejsze wieżowce – pokazuje kustosz Małgorzata Korżel-Kraśna.

Natomiast sepet z XVIII wieku zdobią intarsjowane sceny myśliwskie z postaciami  strojach rosyjskich i ze zwierzętami – niedźwiedziem, zającami i sarnami. Sepet był przenośnym meblem do przechowywania dokumentów i korespondencji. Egzemplarz kupiony przez muzeum ma jeszcze blat służący do pisania i charakteryzuje się unikatowym ułożeniem szuflad, dostępnych nie od wewnątrz, lecz na ściance frontowej skrzyneczki. – Ten mebel będzie jeszcze przedmiotem moich badań, bo mimo rosyjskich dekoracji mam wątpliwości, czy powstał w Rosji – zdradza Małgorzata Korżel-Kraśna. W XVIII wieku intarsja w Rosji nie była popularna, rzemieślnicy dopiero jej się uczyli. Być może sepet powstał w Europie Zachodniej na zamówienie kogoś z Rosji.

Nowe nabytki Muzeum Narodowego można oglądać do 27 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl