Błękitka i Groblik uczą przez zabawę

Ekologiczne gry dla dzieci na stronie MPWiK


„Segregacja śmieci, „Cieknące krany” i „Wodna Pamięciówka” to tytuły gier stworzonych specjalnie dla najmłodszych przez Zespół Ekoinicjatywy działający w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi o to, żeby przez zabawę uczyć dzieci ekologicznej postawy.

 

MPWiK dzieciom 

Celem przedsięwzięcia jest promowanie ekologii wśród najmłodszych.

 Wierzymy, że kształtowanie takich postaw w okresie wczesnego dzieciństwa pozwala na wypracowanie dobrych nawyków w przyszłości – mówi Ewa Lipińska, członek zespołu Ekoinicjatywy.  Dzieci znajdą tu trzy gry internetowe, dwie z nich są stricte edukacyjne, a trzecia to sprawnościówka.

Gra "Segregacja śmieci"

- Jest to element szerszego projektu Ekoinicjatywy – mówi Estera Zuzel z MPWiK. - O stworzeniu zakładki adresowanej specjalnie do dzieci myśleliśmy już od dawna. Chcieliśmy za jej pośrednictwem przekazywać dzieciom treści, które będą dla nich zrozumiałe. Nasza firma ma specyficzną nomenklaturę, która niejednokrotnie jest niezrozumiała dla laików, a zwłaszcza dla dzieci, w związku z tym postanowiliśmy aby taka zakładka powstała i na pierwszy ogień poszły gry. W przyszłości chcemy, żeby pojawiało się tam dużo informacji dotyczących ekologii, dbania o środowisko jak i tych dotyczących naszej firmy.

 

Wodne melodie i ekoquizy 

Powstanie gier edukacyjnych to pierwszy etap większego projektu.

– Kolejnym będzie uruchomienie kilku kolejnych podzakładek, w których dzieciaki będą mogły poznać naszych bohaterów przewodnich, czyli Błękitkę i Groblika, będą mogły poczytać artykuły o wodzie, dlaczego jest tak ważna, ile mamy jej na świecie i co się dzieje z brudną wodą. Wszystko po to, żeby dzieciaki już od najmłodszych lat wiedziały, skąd woda bierze się w kranie, że nie leci ona ze ściany, a nad tym, żeby móc z niej korzystać pracuje wiele osób – dodaje Zuzel.

Cykl obiegu wody

– Ciekawą koncepcją jest też zakładka „Wodnych melodii”, gdzie chcielibyśmy, żeby dzieci mogły same tworzyć swoje melodyjki. Będzie to bazowało na mechanizmie gry. Po stworzeniu własnej melodii dzieci będą nam je przesyłać, zrobimy listę przebojów a najlepsze będziemy nagradzać – Lipińska.

Za pośrednictwem strony internetowej będzie można również zapisać się na organizowane przez MPWiK wycieczki

– Wycieczki to element działań edukacyjnych, który istnieje w naszej firmie już od lat. Regularnie udostępniamy nasze obiekty, czyli wrocławską oczyszczalnie ścieków na Janówku czy Zakład Uzdatniania Wody, co zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony instytucji oświatowych. W trakcie takich wycieczek rozdajemy dzieciom nasze broszury edukacyjne. Bierzemy również udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki – dodaje Zuzel.

 

Na wycieczki w ramach DFN będzie można się zapisywać już od 2 września. Gry edukacyjne znajdziecie TU.

 

ulaj

Zgłoś uwagę